Ranking Eurostatu: najszczęśliwsze kraje UE. Polska w ścisłej czołówce

Źródło:
Eurostat
Inflacja w Polsce. Mateusz Walczak o najnowszych danych
Inflacja w Polsce. Mateusz Walczak o najnowszych danychTVN24
wideo 2/3
Inflacja w Polsce. Mateusz Walczak o najnowszych danychTVN24

Austria jest najszczęśliwszym krajem w Unii Europejskiej, a Polska znalazła się na drugim miejscu - wynika z nowych danych Eurostatu. Na drugim biegunie uplasowały się Bułgaria i Niemcy. W raporcie podkreślono, że zadowolenie z życia Europejczyków nie zależy tylko od ich sytuacji finansowej.

5 grudnia Eurostat opublikował nowy raport dotyczący "ogólnej satysfakcji z życia" mieszkańców Unii Europejskiej, nazywany przez media rankingiem "najszczęśliwszych krajów" UE. Publikacja miała na celu pokazanie "subiektywnego samopoczucia" Europejczyków. Wynika z niej, że w 2022 roku obywatele UE byli ogólnie dość zadowoleni ze swojego życia. Średnie samopoczucie w Europie to 7,1 punktu w dziesięciostopniowej skali. Na ogólne zadowolenie Europejczyków składały się oceny dotyczące m.in. ich zamożności, stabilizacji finansowej, edukacji i rodziny.

ZOBACZ TEŻ: Polacy z bardzo wysokim poparciem dla UE. Jakie korzyści z członkostwa wskazują

Poziom zadowolenia Europejczyków

Z publikacji wynika, że to Austria jest najszczęśliwszym krajem UE (ogólna satysfakcja z życia jest tam największa)- zdobyła 7,9 punktu. Na drugim miejscu znalazły się Polska, Rumunia i Finlandia z wynikiem 7,7 punktu. "Warto zauważyć że niektóre kraje kojarzone z niskim poziomem dochodów (na co wskazuje np. PKB per capita według parytetu siły nabywczej) w niedawnej przeszłości, takie jak Rumunia i Polska, należą do krajów, w których zadowolenie z życia jest najwyższe, co pokazuje złożoność relacji między subiektywnym samopoczuciem a dobrobytem gospodarczym" - wskazał Eurostat. Jak dodano, na zadowolenie z życia może bowiem wpływać wiele różnych czynników.

W większości państw UE osoby najmłodsze, w wieku 16-29, były bardziej szczęśliwe niż osoby powyżej 65. roku życia. Odwrotna sytuacja występowała tylko w Danii, Szwecji, Irlandii, Holandii, Luksemburgu i Finlandii - tam osoby najstarsze były szczęśliwsze niż młodsze. We wszystkich państwach Unii satysfakcja z życia wzrastała wraz ze wzrostem wykształcenia. W dodatku, co do zasady, osoby mieszkające w gospodarstwach domowych, w których są dzieci, deklarowały, że są bardziej szczęśliwe niż te, w których dzieci nie ma. Respondenci o wyższych dochodach również deklarowali, że są bardziej zadowoleni niż ci z najniższymi zarobkami.

Na ostatnim miejscu rankingu uplasowała się Bułgaria z wynikiem 5,6 punktu. Jest ona jedynym krajem z wynikiem poniżej sześciu punktów. Nieco wyżej były Niemcy, jedna z największych unijnych gospodarek. Kraj ten otrzymał 6,5 punktu co oznacza, że jest jednym z najmniej szczęśliwych krajów w UE.

Cały ranking najszczęśliwszych krajów UE

1. Austria - 7,9 2. Polska - 7,7 2. Rumunia - 7,7 2. Finlandia - 7,7 5. Belgia - 7,6 5. Holandia - 7,6 7. Dania - 7,5 7. Słowenia - 7,5 9. Czechy - 7,4 9. Irlandia - 7,4 9. Malta - 7,4 9. Szwecja - 7,4 13. Estonia - 7,2 13. Włochy - 7,2 13. Cypr - 7,2 13. Luksemburg - 7,2 17. Hiszpania - 7,1 17. Litwa - 7,1 19. Francja - 7,0 19. Portugalia - 7,0 19. Słowacja - 7,0 22. Węgry - 6,9 23. Chorwacja - 6,8 23. Łotwa - 6,8 25. Grecja - 6,7 26. Niemcy - 6,5 27. Bułgaria - 5,6

ZOBACZ TEŻ: Mapa bogactwa w Europie. "Sprzeczne z narracją rządzących"

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Eurostat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock