82 procent Polaków uważa, że Polska zyskuje na członkostwie w Unii Europejskiej, a 75 procent postrzega je za ważne - wynika z nowego badania Parlamentu Europejskiego. Wśród najważniejszych korzyści wskazali poprawę jakości życia. Jednocześnie aż 76 procent pytanych twierdzi, że wzięłoby udział w głosowaniu w eurowyborach, gdyby odbywało się za tydzień.
W środę opublikowano wyniki nowej edycji badania przeprowadzanego regularnie przez Parlament Europejski - Parlemeter 2023. Zapytano w nim obywateli wszystkich państw UE m.in. o to, co sądzą na temat członkostwa swojego kraju w unijnych strukturach. Dane zbierano od 25 września do 19 października i rozmawiano łącznie z ponad 26 tys. Europejczykami.
Z badania wynika, że średnio 72 proc. mieszkańców UE uważa, że ich kraj zyskał na członkostwie w Unii. Głównymi tego powodami są według nich wkład UE w utrzymanie pokoju oraz wzmacnianie bezpieczeństwa (34 proc.) oraz lepsza współpraca między krajami członkowskimi UE (34 proc).
ZOBACZ TEŻ: Polska wyjątkiem w Unii Europejskiej przy badaniu zaufania do mediów publicznych i prywatnych
Polacy o korzyściach z członkostwa w Unii
Spośród ankietowanych Polaków, 75 proc. uważa, że członkostwo naszego kraju w UE jest ważne, a 82 proc. twierdzi, że Polska zyskała na obecności we Wspólnocie. Wśród najważniejszych tego powodów wskazywali poprawę jakości życia i tworzenie nowych możliwości zawodowych (po 31 proc.) oraz wkład UE w utrzymanie pokoju i wzmacnianie bezpieczeństwa oraz w rozwój gospodarczy Polski (po 29 proc.). 61 proc. pytanych Polaków uważa, że UE pozytywnie wpływa na ich codzienne życie.
53 proc. Polaków wskazało, że UE wywołuje u nich pozytywne skojarzenia, 37 proc. uważa ją za neutralną, a 10 proc. postrzega Unię negatywnie. Najlepiej UE kojarzy się młodym respondentom w wieku 15-24 lata - 65 proc. z nich wskazało, że UE ma pozytywny wizerunek, a 35 proc. postrzega ją neutralnie. Jednocześnie według Polaków priorytetem UE powinno być zdrowie publiczne (35 proc.), polityka obronna i bezpieczeństwa, w tym ochrona granic zewnętrznych (29 proc.) oraz demokracja i rządy prawa (28 proc.).
Znaczna większość Polaków (68 proc.) jest zainteresowana zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2024 roku. 76 proc. twierdzi, że prawdopodobnie wzięłoby udział w głosowaniu, gdyby odbywało się za tydzień, a 51 proc. uważa, że pójście do wyborów europejskich ma dla nich "duże znaczenie".
Standardy życia i demokracja
W badaniu pytano Europejczyków także o ich trudności społeczno-ekonomiczne. Średnio 73 proc. pytanych uważa, że ich standard życia obniży się w ciągu najbliższego roku, a 37 proc. ma czasami lub przez większość czasu trudności z opłacaniem rachunków. W przypadku Polaków 68 proc. jest zdania, że ich standard życia obniży się w ciągu najbliższego roku, a trudności z opłacaniem rachunków czasami lub przez większość czasu ma 24 proc. pytanych.
Respondentom zadano także pytanie dotyczące demokracji w ich własnym kraju. 60 proc. Polaków odpowiedziało, że jest zadowolonych ze sposobu funkcjonowania demokracji w Polsce, podczas gdy 38 proc. wyraziło niezadowolenie. Unijną demokrację pozytywnie ocenia 73 proc. Polaków, a negatywnie 23 proc.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: d_odin/Shutterstock