Corgi królowej czekały na zamku w Windsorze

Źródło:
tvn24.pl

Dwa corgi królowej - Muick i Sandy - oczekiwały, gdy trumna z ciałem zmarłej monarchini zbliżała się do zamku w Windsorze. Psy tej rasy towarzyszyły jej przez całe dorosłe życie. Zmarła w wieku 96 lat Elżbieta miała ich ponad 30.

Dwa szczenięta królowa Elżbieta II otrzymała od swojego syna, księcia Andrzeja, na początku 2021 roku. Muick oraz Fergus były prezentem, który miał poprawić nastrój królowej, po tym jak jej mąż, książę Filip, trafił do szpitala. Półtora miesiąca po śmierci Filipa Fergus zmarł. Pies, jak się okazało, miał wadę serca. W czerwcu 2021 roku książę Andrzej wraz z córkami podarowali Elżbiecie Sandy'ego.

Wszystko zaczęło się od Susan. Jak królowa pokochała corgi

W dniu pogrzebu królowej Muick i Sandy zostały wyprowadzone na dziedziniec zamku w Windsorze.

Przez pewien czas towarzyszył im książę Andrzej, który razem z byłą żoną Sarą zaopiekuje się parą psów.

Corgi, psy królowej

Corgi są kojarzone z rodziną Windsorów od 1933 roku. Pierwszym ich miłośnikiem był ojciec Elżbiety, Jerzy VI. Przez większość swojego życia monarchini miała ponad 30 czworonogów o krótkich łapkach. Jej pierwszy pies nazywał się Dookie. Na 18. urodziny Elżbieta otrzymała dwumiesięczną suczkę o imieniu Sue, którą później zaczęto nazywać Susan. Według opracowanego przez BBC drzewa genealogicznego od Susan wywodziło się niemal 60 psów rasy corgi i kilka dorgi (połączenia corgi i jamnika).

Królowa hodowała corgi z linii Susan przez osiem dekad. Psy widziane z nią były między innymi na zamku w Windsorze, ale i w trakcie zagranicznych podróży czy spotkań w Pałacu Buckingham. Ostatni wyhodowany przez królową corgi - niemal 15-letnia Willow - został uśpiony z powodu raka w 2018 roku, na kilka dni przed 92. urodzinami królowej.

Królowa Elżbieta II fotografuje swoje corgi w Windsor Park (zdjęcie z 1960 roku)Anwar Hussein/Getty Images

W tym roku - z okazji Platynowego Jubileuszu królowej - w Londynie pojawiło się dziewiętnaście kolorowych pomników corgi, które nazwane są imionami psów królowej.

Pomnik Emmy - corgi królowej - w Whitehall Gardens w LondynieAnna Kwaśny / tvn24.pl

Nowy król Karol III prawdopodobnie nie będzie kontynuował tradycji związanej z psami rasy corgi. W Pałacu Buckingham, jeśli to on będzie oficjalną rezydencją Karola, zamieszkają Beth i Bluebell, przedstawicielki rasy jack russell terrier.

>> W Pałacu Buckingham zamieszkają nowe psy, Beth i Bluebell. Pochodzą z adopcji

Autorka/Autor:akw/dap

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: