Miliony osób umiera na AIDS, bo brakuje leków. Leczenie się nie opłaca?

Brakuje funduszy na leki przeciwretrowirusowe dla zakażonych wirusem HIVsxc.hu

Miliony ludzi z wirusem HIV umiera, ponieważ nie ma dostępu do specjalistycznych leków – pisze „The Guardian”. Powodem mają być wysokie ceny stosowane przez koncerny farmaceutyczne oraz cięcia funduszy na leczenie w budżetach organizacji pozarządowych. Problem dotyka najbardziej kraje biedne i te z średnimi dochodami.

Tego lata 13,6 milionów ludzi na świecie brało leki przeciwretrowirusowe, które pomagają w długofalowym zahamowaniu replikacji wirusa HIV. Mimo wysokich kosztów leczenia i powikłań z nim związanych, terapia tymi lekami jest najlepszą znaną obecnie metodą walki z HIV.

Jednak jak zwraca uwagę The Guardian dwie trzecie dorosłych i trzy czwarte dzieci nie jest w ogóle leczonych.

Brak dostępu do leków, może doprowadzić do całkowitej utraty kontroli nad epidemią i jeszcze większego rozprzestrzeniania się wirusa HIV.

Wg brytyjskiej grupy parlamentarnej zajmującej się kwestią HIV, do 2030 roku leczeniem powinno zostać objętych 55 mln osób. W zeszłym roku z powodu chorób spowodowanych przez ten wirus zmarło 1,5 mln ludzi.

Leczenie dzieci nie jest dochodowe?

Szczególnej pomocy wymagają dzieci, dla których dotychczas stosowane leki często są nieodpowiednie. Jak pisze The Guardian brak postępów w pracy nad lekami dla dzieci ma być spowodowany tym, że jest to zbyt mało lukratywny interes dla farmaceutycznych koncernów.

Poza tym wyspecjalizowane organizacje zajmujące się pomocą (w tym kupowaniem lekarstw), jak np. Global Fund, mają coraz szczuplejsze budżety. To uderza zwłaszcza w biedniejsze kraje takie jak Indie.

Coraz większe jest też zapotrzebowanie na leki tzw. drugiej linii, ponieważ te "pierwszej linii" bywają nieskuteczne. Ale kombinacje leków pierwszej linii są znacznie tańsze - kosztują 100 dolarów rocznie na osobę. Potrzeba też więcej pieniędzy na pomieszczenia laboratoryjne, które pozwalają na badanie poziomu wirusa we krwi, czyli tzw. wiremii. Często z powodu zbyt długich kolejek, pacjenci umierają w ogóle zanim do nich przystąpią.

Firmy produkujące leki, rząd Wielkiej Brytanii i organizacje pozarządowe powinny zwiększyć wysiłki, by leki drugiej i trzeciej linii, stały się dostępne dla wszystkich potrzebujących - podkreśla The Guardian.

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS (ang. World AIDS Day). Święto zostało ustanowione z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1988 roku.

Antybiotyki na HIV
Antybiotyki na HIV tvn24

Autor: pp / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu