Działacze Greenpeace oskarżeni o piractwo

Świat


Dwóch działaczy Greenpeace z 30-osobowej grupy aresztowanych za próbę wdarcia się na platformę wydobywczą rosyjskiego Gazpromu zostało oskarżonych o piractwo morskie - poinformował rosyjski oddział ekologicznej organizacji.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oskarżył działaczy Greenpeace z Brazylii i Wielkiej Brytanii o piractwo morskie. Grozi im za to do 15 lat więzienia.

Śledczy zapowiedzieli jednocześnie skierowanie do sądów oskarżeń wobec reszty z 30 zatrzymanych aktywistów.

We wrześniu działacze na Morzu Barentsa protestowali na statku "Arctic Sunrise" przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce i usiłowali wedrzeć się na platformę wydobywczą rosyjskiego koncernu Gazprom.

Greenpeace apeluje o uwolnienie

Czterech Rosjan i 26 cudzoziemców z 17 państw (w tym Polak - Tomasz Dziemianczuk) trafiło na dwa miesiące do aresztów śledczych w Murmańsku i Apatytach. Śledczy uznali ich za "dobrze zorganizowaną grupę przestępczą".

Decyzję rosyjskiego sądu o aresztowaniu aktywistów, Greenpeace zaskarżyło.

Organizacja zbiera także na swej stronie internetowej podpisy pod apelem do ambasad Rosji w różnych krajach z prośbą o uwolnienie ludzi z Arctic Sunrise. Dotychczas zebrano ponad 700 tysięcy podpisów.

Prezydent Władimir Putin powiedział w ubiegłym tygodniu, że aresztowani "działacze Greenpeace nie są piratami", ale ich akcja naruszyła międzynarodowe prawo.

Autor: rf//kdj / Źródło: Reuters, Interfax, PAP

Tagi:
Raporty: