Pjongjang "z regionalnego niebezpieczeństwa stał się globalnym zagrożeniem"


Uważam, że zagrożenie ze strony Korei Północnej jest teraz globalne. To jeden z krajów, których następny krok najtrudniej przewidzieć - oświadczył w rozmowie z CNN szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano.

Dyrektor generalny MAEA Yukiya Amano w rozmowie z CNN nazwał niedzielą próbę jądrową Korei Północnej "nowym wymiarem zagrożenia".

- Uważam, że zagrożenie ze strony Korei Północnej jest teraz globalne. W przeszłości ludzie sądzili, że było to regionalne, ale już dłużej tak nie jest - powiedział Amano. - To teraz zagrożenie globalne powstałe z połączenia broni nuklearnej i pocisków.

Dyrektor MAEA powiedział, że nie może potwierdzić, iż Korea Północna przeprowadziła test bomby wodorowej, ale przyznał, że reżim Kim Dzong Una "czyni znaczne postępy".

- Korea Północna jest jednym z krajów, których następny krok najtrudniej przewidzieć - stwierdził Amano. - Jest jasne, że Korea Północna ma broń nuklearną i pociski - dodał.

"Poważne zagrożenie"

W niedzielę MAEA wydała komunikat, w którym stwierdziła, że szósta próba atomowa Pjongjangu to czyn "godny pożałowania", a rozwijany przez tamtejszy reżim program nuklearny nadal stanowi "poważne zagrożenie".

Dyrektor generalny ONZ-owskiej agencji zaapelował o "wdrożenie wszystkich ważnych w tym kontekście postanowień" i zapewnił, że MAEA "bacznie śledzi prace w ramach programu atomowego Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD)".

Kolejna próba

Korea Północna ogłosiła w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych.

W lipcu Pjongjang przeprowadził dwie próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną, po których reżim ogłosił, że "całe terytorium USA" jest w jego zasięgu.

5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną. Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 miliardy dolarów rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: