Przywódca terrorystycznej siatki Hakkanich - Badruddin Hakkani - zginął prawdopodobnie w wyniku bombardowania przeprowadzonego przez amerykański samolot bezzałogowy - podały źródła w wywiadzie Pakistanu.
Mężczyzna zginął we wtorek na pakistańskich obszarach plemiennych w Północnym Waziristanie, przy granicy z Afganistanem. Miał się znajdować wraz z 25 członkami rodziny Hakkanich w domu trafionym pociskiem z drona.
90 proc. pewności - Jesteśmy pewni na 90 procent, że znajdował się w tym samym domu, który został zaatakowany we wtorek - poinformowało źródło w pakistańskich służbach wywiadowczych. Według innego przedstawiciela wywiadu, śmierć Hakkaniego potwierdziły źródła na miejscu. Reuters podaje, że podobnie uczyniły źródła wśród pakistańskich talibów i członków miejscowych plemion, z kolei BBC powołuje się na członka rodziny zabitego rebelianta. Poważny cios dla organizacji Badruddin Hakkani, syn założyciela siatki Dżalaluddina Hakkaniego, uważany był dowódcę operacyjnego tej organizacji, odpowiedzialnego też za jej finanse i przemyt broni. Jeśli nieoficjalne doniesienia o jego śmierci potwierdzą się, będzie to ogromny cios dla organizacji, którą kierował - podkreślają media. Siatka Hakkaniego to rebelianckie ugrupowanie afgańskie z główną bazą na pakistańskich obszarach plemiennych. Dowództwo wojsk USA w Afganistanie twierdzi, że grupa ta stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla sił koalicji międzynarodowej i sił afgańskich.
Stany Zjednoczone zarzucają służbom wywiadowczym Pakistanu, że potajemnie sprzyjają Hakkanim i wykorzystują ich do zwiększania swoich wpływów w Afganistanie w obliczu rosnącej obecności pakistańskiego rywala, Indii. Strona pakistańska zaprzecza. Piątkowy atak Również w sobotę siły NATO poinformowały, że w piątek w ataku drona w prowincji Kunar na wschodzie Afganistanu zginął przywódca pakistańskich talibów Dadullah oraz 12 rebeliantów. Informacje te potwierdzili talibowie. W ataku nie zginął żaden cywil - podano w oświadczeniu. Dadullah dowodził talibami w afgańskim regionie Bajaur, przy granicy z Pakistanem. Dowództwo objął w zeszłym roku po tym, jak jego poprzednik Maulwi Fakir Mohammad ogłosił w mediach, że talibowie prowadzą negocjacje pokojowe z rządem. Część pakistańskich talibów zbiegła do Afganistanu na skutek ofensywy wojsk pakistańskich z lat 2008-2009. Wciąż jednak przeprowadzają ataki w Pakistanie, wykorzystując fakt, że granica afgańsko-pakistańska jest słabo strzeżona.
Autor: jak\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force