Nie żyje Donald Triplett, amerykański księgowy, który przeszedł do historii jako pierwsza osoba, u której zdiagnozowano autyzm. Mimo rozpoznanego zaburzenia studiował, prowadził samochód, pracował w banku i oddawał się swojej pasji - podróżom po całym świecie. Popularność zawdzięczał m.in. artykułowi o jego życiu.
Informację o śmierci Tripletta przekazał w piątek Bank of Forest z Missisipi, w którym zmarły pracował jako księgowy od 1958 roku. "Każdy pracownik, który od tamtej pory przekroczył nasz próg, ma miłe opowieści i wspomnienia o nim, które będziemy pielęgnować - patrząc z zazdrością na jego zdjęcia z podróży" - czytamy we wpisie opublikowanym na Facebooku. W jego dalszej części zaznaczono, że Triplett był związany z bankiem przez 65 lat. Przyczyną śmierci był rak - jak przekazał siostrzeniec zmarłego, cytowany przez "New York Times".
ZOBACZ TEŻ: Ma autyzm, nie może mówić, właśnie ukończyła studia. "Napisałam tę przemowę jednym palcem"
Donald Triplett - pierwsza osoba, u której zdiagnozowano autyzm
Donald Gray Triplett urodził się w 1933 roku w mieście Forest w Missisipi. Osobom z jego otoczenia "wydawało się, że żyje w innym świecie niż jego rodzina i reszta społeczeństwa. Nie reagował na inne dzieci, na mężczyznę przebranego za Świętego Mikołaja, nawet na uśmiech matki" - podał w niedzielę "NYT". Mały Don używał specyficznego języka, przypisując napotkanym ludziom numery i powtarzając tajemnicze frazy, miał manię powtarzania określonych zachowań, np. obracania okrągłych przedmiotów, takich jak patelnie.
Kiedy miał pięć lat, rodzice przedstawili go doktorowi Leo Kannerowi, założycielowi pierwszej kliniki psychiatrii dziecięcej w USA. Lekarz początkowo nie wiedział, jak opisać stan małego Tripletta. W 1943 roku Kanner przedstawił przypadki 11 dzieci, które - jak stwierdził - ilustrują stan, który "wyraźnie i wyjątkowo różni się od wszystkiego, co do tej pory opisano" w annałach psychologii. Chłopiec z Missisipi, opisany jako "Donald T.", miał mieć zaburzenie, które obejmowało obsesyjne nawyki, doskonałą pamięć i niezdolność do nawiązywania relacji z innymi ludźmi "w zwykły sposób". Jak podkreślają media, w ten sposób stał się pierwszą osobą z rozpoznanym autyzmem.
Donald Gray Triplett began his tenure at Bank of Forest in July of 1958. Every employee that has come through our doors...
Posted by Bank of Forest on Thursday, June 15, 2023
Nie przeszkodziło mu to w codziennym funkcjonowaniu. Donald Triplett ukończył szkołę średnią, a następnie Millsaps College, gdzie studiował język francuski i matematykę. Nauczył się prowadzić samochód, podjął pracę w banku, z pomocą jednego z biur podróży podróżował po całym świecie.
W Stanach stał się rozpoznawalny po premierze książki "In a Different Key: The Story of Autism", inspirowanej artykułem o jego życiu. Publikacja w 2017 roku znalazła się w finale Nagrody Pulitzera. John Donovan i Caren Zucker, dziennikarze odpowiedzialni za artykuł o Triplecie, wskazali, że w zapewnieniu mu godnego życia kluczową rolę odegrał majątek i status społeczny jego rodziny. Podkreślili też, że pochodził on z miejscowości liczącej ok. 3 tys. mieszkańców, mieszkańcy której "podjęli prawdopodobnie nieświadomą, ale jasną decyzję, jak zamierzają traktować tego dziwnego chłopca, a następnie mężczyznę, który mieszkał wśród nich. (...) Krótko mówiąc, postanowili go przyjąć" - napisali na łamach magazynu BBC, cytowanego przez "NYT".
ZOBACZ TEŻ: "Autyzm musimy zaakceptować". Niebieskie balony na placu Zamkowym
"Autyzm to nie jest choroba"
Współcześnie w USA ok. 1 na 36 dzieci zostało zidentyfikowane jako będące w spektrum aytuzmu - wskazują dane cytowane przez amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Center for Disease Control and Prevention, CDC). Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest corocznie obchodzony drugiego dnia kwietnia. - Autyzm to nie choroba, ale odmienna ścieżka rozwoju. Autyzm jest różnorodny. To osoby podejmujące pracę, kończące studia, ale to również osoby niewerbalne, wymagające stałego, codziennego wsparcia - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych z okazji tegorocznego Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
ZOBACZ TEŻ: Co to znaczy być w spektrum autyzmu. Jak pomóc i nie zaszkodzić
Autorka/Autor: wac//am
Źródło: Bank of Forest, The New York Times, cdc.gov, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/BankofForestMS