TVN24 | Ciekawostki

Ma autyzm, nie może mówić, właśnie ukończyła studia. "Napisałam tę przemowę jednym palcem"

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
mbl//mro
Źródło:
Rollins College
Elizabeth Bonker i jej przemowa
Elizabeth Bonker i jej przemowaRollins College
wideo 2/3
Rollins CollegeElizabeth Bonker i jej przemowa

Świeżo upieczona absolwentka przedstawiła niezwykłą przemowę przed ponad pół tysiącem studentów. 22-letnia Elizabeth Bonker, która nie może mówić z powodu autyzmu, zachęcała koleżanki i kolegów do używania swojego głosu w służbie innym. Opowiedziała o ciężkim dzieciństwie i planach na przyszłość.

- Bóg obdarzył was głosem. Wykorzystajcie go - zachęcała podczas przemowy na zakończenie studiów Elizabeth Bonker. Tekst czytała lektorka, Elizabeth nie może mówić z powodu autyzmu. Przesłanie skierowane do 529 absolwentów uniwersytetu Rollins College na Florydzie w Stanach Zjednoczonych Bonker napisała przy użyciu specjalnego programu. Zaprezentowała ją 8 maja. Przemowa była tłumaczona również na język migowy.

- Absolwenci Rollins College z 2022 roku: dzisiaj wspólnie świętujemy nasz sukces. Wiem coś na temat dzielenia sukcesu, bo jestem dotknięta odmianą autyzmu, przez którą nie mogę mówić. Nie jestem w stanie zawiązać butów ani zapiąć guzików koszuli bez czyjejś pomocy. Napisałam tę przemowę jednym palcem, podczas gdy druga osoba trzymała klawiaturę - przekazała Bonker.

"Niedorozwój nie może wygłosić przemowy"

- Przez całe życie zmagałam się z brakiem akceptacji, byłam niewidzialna, nie miała głosu - opowiada Elizabeth. Przed laty dyrektor szkoły podstawowej, do której uczęszczała Elizabeth, stwierdził, że dziewczyna nie może wystąpić na ceremonii zakończenia roku szkolnego, bo "niedorozwój nie może wygłosić przemowy". Te słowa odbiły się głośnym echem w lokalnych mediach.

- A jednak dzisiaj stoję tutaj przed wami. Codziennie celebruję małe sukcesy, a dziś świętuję wielki sukces nas wszystkich - konkluduje 22-latka.

"Klatka milczenia"

Elizabeth Bonker ukończyła kierunek innowacje społeczne, a w trakcie studiów założyła własną organizację non-profit "Communication 4 ALL". Jest też poetką i autorką książki "I Am In Here", w której opowiada o swoich zmaganiach z autyzmem.

- Na świecie jest 31 milionów osób z autyzmem, które nie mogą mówić. Są zamknięci w klatce milczenia. Poświęcę moje dalsze życie na wypuszczenie ich z tej klatki. Oddam im ich głosy, dzięki czemu będą mogli sami o sobie decydować - zadeklarowała Bonker.

W trakcie przemowy zachęciła studentów do wykorzystania swojego głosu w służbie innym. - Jakiekolwiek podejmiemy w życiu decyzje, możemy służyć innym - naszej rodzinie, społeczności, światu.

Zobacz też: Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawa

Autor:mbl//mro

Źródło: Rollins College

Źródło zdjęcia głównego: Rollins College

Pozostałe wiadomości