Departament Stanu oskarżył w czwartek Rosję o rozwijanie destabilizujących systemów broni z pogwałceniem zobowiązań wynikających z układu o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu (INF). Była to reakcja na orędzie Putina na forum rosyjskiego Zgromadzenia Federalnego.
Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła, że przemówienie Putina świadczy o tym, iż Rosja naruszyła swoje zobowiązania wynikające z podpisanego przez nią w 1987 roku układu INF.
Nauert podkreśliła, że "prezydent Putin potwierdził to, co rząd USA wiedział od dawna".
- Rosja rozwija systemy destabilizującej broni od 10 lat, w sposób oczywisty gwałcąc swoje zobowiązania wynikające z traktatów - dodała.
Rzeczniczka skrytykowała także nagranie wideo wyświetlane podczas przemówienia Putina, które przedstawiało animację ataku nuklearnego na terytorium USA, konkretnie na Florydę.
- Obserwowanie animacji wideo przedstawiającej atak nuklearny na Stany Zjednoczone było niewątpliwie czymś niefortunnym. Nie uważamy aby tak postępował odpowiedzialny polityk międzynarodowy - powiedziała rzeczniczka.
Rosja rozpoczęła "aktywną fazę testów"
W swoim orędziu Putin oświadczył między innymi, że Rosja rozpoczęła "aktywną fazę testów" międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat. Putin zapewnił, że dla tej broni nie są groźne "żadne systemy obrony przeciwrakietowej, nawet perspektywiczne". Sarmat ma być następcą znajdującego się obecnie na uzbrojeniu najpotężniejszego rosyjskiego międzykontynentalnego pocisku balistycznego RS-20W Wojewoda. Ma od swego poprzednika większy zasięg i może przenosić większą liczbę głowic nuklearnych.
Putin poinformował też o nowym pocisku manewrującym z napędem nuklearnym, który - jak powiedział - "nie ma odpowiedników na świecie." Według rosyjskiego prezydenta pocisk ma nieograniczony zasięg i może obejść systemy obrony przeciwrakietowej.
Czym jest porozumienie INF
Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow 8 grudnia 1987 w Waszyngtonie. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.
Autor: JZ/AG / Źródło: PAP