TVN24 | Świat

Prawie tysiąc postępowań i pół tysiąca oskarżonych. NABU powstało, by tropić korupcję wśród ludzi władzy

TVN24 | Świat

Autor:
tas/pm
Źródło:
PAP, nabu.gov.ua
Konferencja w sprawie polsko-ukraińskiego śledztwa dot. korupcji
Konferencja w sprawie polsko-ukraińskiego śledztwa dot. korupcjiUKRINFORM
wideo 2/3
UKRINFORM Konferencja w sprawie polsko-ukraińskiego śledztwa dotyczącego korupcji

Zostało powołane, by badać i zwalczać przestępstwa korupcyjne, popełniane przez wysokich urzędników państwowych. Funkcjonariusze Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy szkolą się i i współpracują ze służbami USA.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Korupcja była zawsze jednym z najpoważniejszych problemów Ukrainy. Po obaleniu prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza i jego ekipy w Kijowie zapadła decyzja o utworzeniu Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU). "NABU jest nowym organem w ukraińskim systemie prawnym, utworzonym po rewolucji godności w celu oczyszczenia władz z korupcji, a także w celu zbudowania i rozwoju odnoszącego sukcesy społeczeństwa i skutecznego państwa" - podano na stronie tej instytucji. Decyzję w sprawie jej powołania podjął 14 października 2014 roku parlament.

"Głównym zadaniem Biura jest zwalczanie przestępstw korupcyjnych popełnianych przez wysokich urzędników, uprawnionych do pełnienia funkcji państwowych i samorządowych, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego" - podano na stronie internetowej Biura.

Funkcjonariusze NABU badają przypadki korupcji w szeregach władz nabu.gov.ua

Jeden z wymogów MFW

Założenie i uruchomienie biura antykorupcyjnego było jednym z wymogów określonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisję Europejską w celu złagodzenia ograniczeń wizowych między Ukrainą a UE. "Z uwagi na fakt, że korupcja wciąż stanowi jeden z najpoważniejszych problemów utrudniających rozwój Ukrainy, konieczność powołania Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy była jednym z kluczowych wymagań stawianych przez Unię Europejską w ramach wdrażania programu liberalizacji wiz i późniejszego członkostwa Ukrainy w UE" - wyjaśniło Biuro.

CZYTAJ: Ukraińscy śledczy: urzędnicy Ukrawtodor stworzyli organizację przestępczą

Na początku 2016 roku amerykańskie FBI podpisało porozumienie z NABU w sprawie współpracy w śledztwach dotyczących międzynarodowych afer związanych z praniem pieniędzy oraz przypadków korupcji wśród wysokich ukraińskich urzędników państwowych.

Detektywi agencji przeszli szkolenie finansowane przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) i UE. Od czerwca 2017 roku dyrektor NABU jest członkiem Komitetu Organizacyjnego EUACI (Antykorupcyjnej Inicjatywy UE) - największego programu pomocy technicznej UE w walce z korupcją na Ukrainie. NABU jest jednym z beneficjentów tego programu. W lipcu 2016 roku władze USA przekazały NABU sprzęt techniczny, programy komputerowe i meble biurowe zgodnie z umowami o międzynarodowej pomocy technicznej. W lutym 2020 roku detektywi z Wewnętrznego Wydziału Kontroli NABU przeszli szkolenie w USA.

Przeszukania w ramach polsko-ukraińskiego śledztwa w sprawie utworzenia grupy przestępczej przez urzędników Ukrawtodornabu.gov.ua

Uprawnienia dochodzeniowe

NABU posiada uprawnienia dochodzeniowe, przygotowuje sprawy, ale nie może oskarżać podejrzanych. Dopiero ustalenia agencji przekazane Specjalnej Prokuraturze Antykorupcyjnej (SAP) stają się częścią sprawy karnej.

Jeśli chodzi o finansowanie NABU, to zgodnie z ustawą źródłem finansowania Biura jest budżet państwa Ukrainy. "Finansowanie NABU z innych źródeł jest zabronione, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w umowach międzynarodowych Ukrainy lub projektach międzynarodowej pomocy technicznej" - podało NABU na swej stronie. Fundusze rządowe agencji są przyznawane w ramach amerykańskich i unijnych programów pomocowych. NABU ma między innymi umowę o wymianie dowodów z FBI.

NABU ma centralę w Kijowie i biura terenowe, maksymalnie może zatrudniać 700 pracowników. Pierwsi agenci Biura zaczęli pracować w październiku 2015 roku. Do grudnia 2019 roku NABU przeprowadziła 892 postępowania, wydała 221 zawiadomień o podejrzeniu (przestępstwa), na podstawie dochodzeń NABU 438 osób oskarżono, 245 spraw jest w sądzie, a 38 osób zostało skazanych.

Kontrolę nad działalnością Biura sprawuje komisja parlamentarna do spraw zwalczania przestępczości zorganizowanej i korupcji. 

Autor:tas/pm

Źródło: PAP, nabu.gov.ua

Źródło zdjęcia głównego: nabu.gov.ua

Pozostałe wiadomości