Multiwitaminy przedłużają życie? Naukowcy: niekoniecznie 

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Witamina D w nadmiarze prowadzi do problemów ze zdrowiem
Witamina D w nadmiarze prowadzi do problemów ze zdrowiemTVN24
wideo 2/3
Witamina D w nadmiarze prowadzi do problemów ze zdrowiemTVN24

Regularne przyjmowanie suplementów multiwitaminowych przez zdrowe osoby nie wpływa na ich długość życia - wskazuje najnowsze badanie naukowców z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH). W ramach studium przeanalizowano wyniki obserwacji ponad 390 tysięcy dorosłych na przestrzeni 20 lat.  

Jak podają akademicy z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia, blisko jedna trzecia dorosłych Amerykanów sięga po suplementy multiwitaminowe. Główną motywacją do zażywania tego rodzaju środków jest chęć zapobiegania chorobom i w konsekwencji wydłużenia życia. Prowadzone dotąd badania na temat ich działania dawały jednak niejednoznaczne wyniki.

Zgodnie z treścią opublikowanej w czwartek w JAMA Network pracy naukowców z NIH, regularne spożywanie multiwitamin nie wpływa na długość życia. Nie zauważono także różnic w statystykach zgonów z powodu chorób nowotworowych, chorób serca czy naczyniowo-mózgowych.

ZOBACZ TEŻ: Średnia długość życia ludzi na świecie będzie rosła. W których krajach ludzie mają żyć najdłużej?

Naukowcy o wpływie multiwitamin na długość życia

Swoje wnioski naukowcy z NIH wysnuli na podstawie analizy danych pochodzących z kilku wcześniejszych badań. Te łącznie objęły grupę 390 124 Amerykanów obserwowanych na przestrzeni ponad 20 lat. Badani zamieszkiwali różne części USA i nie mieli chorób przewlekłych.

Przeprowadzenie analizy zajęło akademikom 22 miesiące. Uwzględnili w niej liczne czynniki demograficzne oraz parametry związane ze stylem życia, które mogły wpłynąć na rezultaty. Dzięki temu uzyskane przez nich wyniki były dokładniejsze niż prezentowane we wcześniejszych badaniach. Mimo tego naukowcy podkreślają potrzebę szerszego zbadania wpływu multiwitamin na zdrowie i ryzyko śmierci w różnych grupach, w tym przykładowo wśród osób starszych czy posiadających niedobory składników w diecie.

Jak piszą we wnioskach: "W tym badaniu kohortowym 390 124 dorosłych Amerykanów bez historii poważnych chorób przewlekłych nie znaleźliśmy dowodów na poparcie poprawy długowieczności wśród zdrowych dorosłych, którzy regularnie przyjmują multiwitaminy. Nie możemy jednak wykluczyć możliwości, że codzienne stosowanie multiwitamin może być powiązane z innymi wynikami zdrowotnymi związanymi ze starzeniem się".

ZOBACZ TEŻ: Jak spalić więcej kalorii podczas chodzenia? Prosty sposób

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock