Kombinacja krótkich i długich kroków podczas chodzenia może pomóc zwiększyć ilość energii zużywanej przez organizm, co jest korzystne dla zdrowia i sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki - twierdzą badacze ze Stanów Zjednoczonych.
Kinezjolog Adam Grimmitt i jego współpracownicy z University of Massachusetts w Amherst przeprowadzili badania na niewielkiej grupie 18 dorosłych osób w wieku od 18 do 45 lat, którym polecono normalnie chodzić na bieżni przez pięć minut. W tym czasie system czujników rejestrował ich średnią długość kroku.
W oparciu o zebrane dane amerykańscy badacze manipulowali krokami ochotników podczas kolejnego pięciominutowego spaceru, oświetlając bieżnię w pozycjach, w których każdy uczestnik miał postawić stopę. Sugerowana za pomocą znaczników długość kroków czasami była równa ich średniej długości kroku, czasami zaś krótsza lub dłuższa o pięć lub 10 procent.
Za pomocą odpowiedniej aparatury naukowcy mierzyli poziom dwutlenku węgla w wydychanym przez ustnik powietrzu - im większy wysiłek, tym więcej dwutlenku węgla wytwarza organizm. Na każdy jednoprocentowy wzrost zmienności kroków przypadał 0,7 proc. wzrostu tzw. kosztu metabolicznego chodzenia, definiowanego jako energia wydatkowana przez organizm na pokonanie określonej odległości. Naukowcy rezultatami badań podzielili się w artykule opublikowanym w bazie danych preprintów (wstępnych wersji publikacji naukowych - red.) bioRxiv. Publikacja jak dotąd nie została poddana recenzji naukowej.
Długość kroku i spalone kalorie
W ramach badań nie dokonywano bezpośredniego pomiaru liczby kalorii spalonych przez uczestników, jednak według doktora Grimmitta można założyć, że częstsze i większe różnice w długości kroku zwiększą tempo metabolizmu podczas chodzenia. Utrzymanie stabilności przy przejściu z krótkiego na długi krok lub odwrotnie może nasilać skurcze mięśni, a w konsekwencji zwiększyć koszty metaboliczne.
Naukowcy chcą sprawdzić, czy ich nowe ustalenia mogą pomóc osobom starszym - nie w spalaniu kalorii, ale w oszczędzaniu energii. "Przyszłe badania powinny określić ilościowo dokładność ułożenia stóp i aktywność mięśni w podobnych wirtualnych projekcjach" - zauważają autorzy nowej publikacji.
Aktywność fizyczna - jak wpływa na zdrowie
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe i infekcje oraz sprzyja długowieczności. Obecne wytyczne amerykańskie - ostatnio zaktualizowane w 2018 roku - zalecają, by dorośli podejmowali co najmniej 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej (np. szybki marsz) lub 75 minut intensywnej aktywności (np. jogging) tygodniowo. Identyczny czas ćwiczeń tygodniowo rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia.
ZOBACZ TEŻ: Chcesz więcej ćwiczyć? Zostaw swojego partnera
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock