Minister mówi o zjawisku bez precedensu, policja rozpoczęła kontrole na przejściach granicznych

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP
Szef czeskiego MSW Vit Rakuszan na przejściu granicznym Hodonin-Holicz
Szef czeskiego MSW Vit Rakuszan na przejściu granicznym Hodonin-Holicztwitter.com/PolicieCZ
wideo 2/3
twitter.com/PolicieCZSzef czeskiego MSW Vit Rakuszan na przejściu granicznym Hodonin-Holicz

O północy w czwartek czeska policja rozpoczęła kontrole na 27 przejściach granicznych ze Słowacją. Powodem jest duża liczba migrantów przedostających się ze Słowacji przez Czechy do Niemiec. Operacja w pierwszej fazie będzie trwać 10 dni.

Minister spraw wewnętrznych Czech Vit Rakuszan, który był na przejściu granicznym Hodonin-Holicz o północy, powiedział dziennikarzom, że od początku roku w Czechach zatrzymano około 12 tysięcy nielegalnych migrantów, co określił jako zjawisko bez precedensu. Celem kontroli - jak zapewnił Rakuszan - nie jest utrudnianie życia obywatelom, ale wskazanie grupom przemytników migrantów, że istnieje taka przeszkoda.

Rakuszan zapowiedział, że Czechy, które przewodniczą w tym półroczu Unii Europejskiej, chcą zaapelować do Komisji Europejskiej o negocjacje z krajami trzecimi, aby ograniczyć nielegalną migrację. Jego zdaniem Czechy zrobią wszystko, by znaleźć skuteczne "ogólnoeuropejskie rozwiązanie, które będzie oznaczać, że lokalne rozwiązania na granicach wewnątrz strefy Schengen nie będą konieczne".

Policyjne kontrole prowadzone są na siedemnastu drogowych, siedmiu kolejowych i trzech rzecznych dawnych przejściach granicznych. Przekraczanie granicy możliwe jest tylko i wyłącznie w tych miejscach. Turyści nie mogą swobodnie poruszać się po ścieżkach i drogach, które prowadzą wzdłuż linii granicznej lub naprzemiennie przez terytoria obu sąsiadujących państw. Obowiązujące od północy przepisy nie dotyczą rolników, leśników, myśliwych lub rybaków pracujących w strefie przygranicznej.

O przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją rząd Petra Fiali zdecydował w poniedziałek wieczorem. W środę decyzję tę skrytykował premier Słowacji Eduard Heger oraz minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec, który chce negocjować z sąsiednimi krajami. Od północy w czwartek kontrole na granicach ze Słowacją wprowadziła także Austria.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/PolicieCZ

Pozostałe wiadomości