W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.
Joanna Tyrowicz składa wnioski o podwyżkę stóp procentowych od listopada 2023 roku. Dotychczas proponowała wzrost o 200 punktów bazowych.
Na posiedzeniu w dniach 3-4 czerwca 2025 r. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała wszystkie stopy procentowe bez zmian.
Natomiast na kolejnym posiedzeniu, w dniach 1-2 lipca 2025 r., RPP obniżyła wszystkie stopy procentowe NBP o 25 pb., w tym referencyjną do 5,00 proc.
Poziom stóp procentowych po decyzji z lipca 2025: - stopa referencyjna 5,00 proc. w skali rocznej; - stopa lombardowa 5,50 proc. w skali rocznej; - stopa depozytowa 4,50 proc. w skali rocznej; - stopa redyskontowa weksli 5,05 proc. w skali rocznej; - stopa dyskontowa weksli 5,10 proc. w skali rocznej.
Co dalej ze stopami procentowymi w Polsce?
We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2025 r. wzrosły o 4,1 proc. w ujęciu rocznym. Odczyt był zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS. W maju inflacja wyniosła 4 proc.
"Czerwcowa inflacja powinna ucieszyć RPP – brak jest oznak presji inflacyjnej. Uważamy, że bieżące dane inflacyjne mogłyby stanowić argument za kolejną obniżką stóp procentowych. Na najbliższym posiedzeniu we wrześniu Rada może wstrzymać się z działaniem, oczekując na projekt budżetu na 2026. Naszym zdaniem dokument ten może nie pokazać ograniczenia deficytu fiskalnego w stopniu oczekiwanym przez RPP, co mogłoby opóźnić decyzję o dalszym luzowaniu polityki pieniężnej. Oczekujemy, że RPP obniży stopy w listopadzie i będzie kontynuowała cykl w 2026" – ocenili w komentarzu ekonomiści PKO BP.
"Oczekujemy (...), że ze względu na niepewność dotyczącą kształtu polityki fiskalnej w 2026 r. oraz podwyższony poziom inflacji bazowej Rada wstrzyma się dalszym łagodzeniem polityki pieniężnej do listopada br., kiedy to – po zapoznaniu się z wynikami listopadowej projekcji – ponownie obniży stopy procentowe o 25 pb." - napisał ekonomista Credit Agricole Jakub Olipra.
"Ulotnienie kolejnych zagrożeń inflacyjnych (m. in. zapowiedzi rządowe o przedłużeniu mrożenia cen energii elektrycznej dla gosp. domowych) skłonią RPP do kolejnych obniżek stóp, co najmniej o 25 pb już we wrześniu. Cięcie zobaczymy prawdopodobnie także w IV kwartale, a referencyjna stopa obniży się na koniec roku do 4,5 proc." - wskazali natomiast analitycy Pekao.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Piotr Malecki/Bloomberg via Getty Images