MSW Czech odnotowało działalność dezinformacyjną obcego mocarstwa podczas wyborów

Czeskie Centrum Przeciwdziałania Zagrożeniom Hybrydowym MSW (CHH) informuje, że podczas niedawnych wyborów prezydenckich MSW odnotowało działalność dezinformacyjną obcego mocarstwa. Agenci mieli atakować w szczególności kandydatkę Danuszę Nerudovą, Petra Pavla i Andreja Babisza.

Widzisz fake newsa? Podejrzewasz manipulację w sieci? Zgłoś to portalowi Konkret24.

Podczas zakończonych 28 stycznia br. wyborów prezydenckich w Czechach ministerstwo spraw wewnętrznych odnotowało działalność dezinformacyjną obcego mocarstwa - podało w czwartek Centrum Przeciwdziałania Zagrożeniom Hybrydowym MSW (CHH).

CHH wymienił Sputnik i jego konto na kanale Telegram "neCT24". Według centrum agenci dezinformacyjni atakowali w szczególności kandydatkę Danuszę Nerudovą, Petra Pavla i Andreja Babisza. Na byłego premiera ataki później ustały.

Centrum, które koncentruje się na zagrożeniach hybrydowych w bezpieczeństwie wewnętrznym państwa, od listopada 2022 r. do czasu ogłoszenia wyników głosowania monitorowało strony dezinformacyjne i konta w mediach społecznościowych.

Podważanie legalności wyborów, ataki na kandydatów

Tematyka wyborcza dominowała na stronach internetowych od tygodnia poprzedzającego pierwszą turę. Skupiano się na legalności wyborów, atakach na niektórych kandydatów i promowaniu innych pretendentów do prezydentury.

Kwestionując legalność wyborów, działacze dezinformacyjni atakowali MSW, które nie zarejestrowało kilkoro kandydatów, głównie w związku z brakami formalnymi. Dwoje takich niezarejestrowanych kandydatów - Pavel Zitek i Jana Peterkova, uczestniczyli w rozpowszechnianiu dezinformacji za pomocą strony Aeronet. Zarzucano także manipulacje wyborami z zewnątrz, przez media, sądy oraz "ponadnarodowe tajne organizacje".

Zmanipulowany film uderzający w Pavela

Zdaniem CHH przed druga turą wyborów pojawił się szeroko udostępniony i zmanipulowany film, w którym późniejszy zwycięzca wyborów, były przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO Pavel deklaruje, że Czechy muszą iść na wojnę z Federacją Rosyjską, choć w rzeczywistości nigdy tego publicznie nie stwierdził.

Najprawdopodobniej po raz pierwszy film trafił do sieci dzięki kontu na Telegramie, które nic nie miało wspólnego z kontem Czeskiej Telewizji funkcjonującym na Twitterze.

Dezinformacyjne wpisy przed pierwszą turą głosowania udzielały poparcia dla kandydata skrajnej partii Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD ) Jaroslava Baszty. Przed drugą tura popierano także byłego premiera Babisza, który określany był mianem "mniejszego zła".

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: