W tym roku rosyjscy spadochroniarze wylądują w dwudziestu krajach

mil.ruĆwiczenia rosyjskich wojsk są zakrojone na szeroką skalę

W 2015 r. rosyjskie wojska powietrznodesantowe odbędą ćwiczenia na terytorium 20 krajów. Mają "zademonstrować gotowość do użycia sił poza granicami kraju".

W ramach współpracy międzynarodowej rosyjskich wojsk powietrznodesantowych zorganizowano manewry z oddziałami wojsk z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, Europy, Ameryki Południowej oraz Azji Południowo-Wschodniej – mówił cytowany przez rosyjskie media ppłk Jewgienij Mieszkow. Jak zaznaczył, "specyfika ćwiczeń będzie polegała na przemieszczaniu się w znacznych odległościach w różnych strefach klimatycznych".

Ostatnie manewry poza granicami kraju rosyjscy spadochroniarze przeprowadzili w Serbii, kraju sojuszniczym Rosji na Bałkanach. Na lotnisku Batjanica pod Belgradem, wspólnie z oddziałami serbskich sił specjalnych, ćwiczono m.in. zrzut sprzętu wojskowego z samolotów. Spadochroniarze przemaszerowali także 75-kilometrową trasę do miejsca stacjonowania w mieście Sabac.

"Demonstracja rosyjskich sił"

Według rosyjskich ekspertów, doniesienia o zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeniach wojsk powietrznodesantowych w 20 krajach świata mają "zademonstrować gotowość do użycia sił poza granicami kraju".

Wydatki na obronę stanowią ponad 4 proc. PKB Rosji. W kwestii ćwiczeń wojskowych - moskiewskie media donoszą, że zostaną przeprowadzone w tym roku na szeroką skalę - ponad 400 razy.

Jak podała "Rossijskaja Gazieta", w 2016 r. Wojska Powietrznodesantowe Rosji otrzymają nowe zestawy artyleryjskie Zauralec-D, łączące możliwości techniczne armaty, haubicy i moździerza.

Wojska powietrznodesantowe są traktowane priorytetowo przez Kreml i reprezentują najwyższy poziom w rosyjskich siłach zbrojnych. To najlepsze narzędzie militarne jakim dysponuje Moskwa w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji. Wojska powietrznodesantowe mogą być bardzo szybko przerzucane na duże dystanse na pokładach samolotów transportowych.

Autor: tas\mtom\kwoj / Źródło: themoscowtimes.com, "Rossijskaja Gazieta"

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości