Polska na liście krajów, w których ryzyko zakażenia COVID-19 jest wysokie. CDC ostrzega turystów

Źródło:
CDC
Rośnie liczba zachorowań na COVID-19
Rośnie liczba zachorowań na COVID-19TVN24
wideo 2/4
Rośnie liczba zachorowań na COVID-19TVN24

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) zaktualizowały listę określającą stopień ryzyka zakażenia COVID-19 w danym kraju. Do kategorii trzeciej, wskazującej państwa o "wysokim" stopniu ryzyka, włączona została Polska, wcześniej uznawana za kraj "umiarkowanego" ryzyka.

Bangladesz, Bośnia i Hercegowina, Fidżi, Honduras, Salwador i Polska - te kraje po najnowszej aktualizacji zostały uznane przez CDC za miejsca, w których ryzyko zakażenia COVID-19 jest "wysokie". Tym samym dołączyły do kategorii trzeciej na liście. Aby dane państwo się w niej znalazło, w ciągu poprzedzających aktualizację 28 dni musi tam zostać odnotowanych ponad 100 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

2707 covid dzienny bilansShutterstock/tvn24.pl

W tej chwili do kategorii trzeciej należy ponad 120 krajów. Są wśród nich kierunki popularne wśród turystów, m.in. Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Grecja, Brazylia, Turcja, Chorwacja, Bułgaria czy Tajlandia. Po ubiegłotygodniowej aktualizacji, podobnie jak w tym tygodniu, do kategorii "wysokiego" ryzyka dołączyło sześć krajów.

Gdzie ryzyko jest mniejsze?

Do drugiej kategorii trafiają państwa, w których ryzyko zakażenia, zdaniem CDC, jest "umiarkowane". W tych krajach w ciągu ostatnich 28 dni pojawiło się od 50 do 100 przypadków koronawirusa w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W tym tygodniu do tej kategorii dołączyło pięć państw: Gwinea Równikowa, Indie, Mołdawia, Filipiny oraz Togo.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus, wariant BA.5. Objawy, testy i rady dla chorego na COVID-19

Wszystkie te kraje wcześniej zaliczane były do kategorii pierwszej, a więc w ocenie CDC ryzyko infekcji było tam "niskie" (poniżej 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców). Do tego grona po ostatniej aktualizacji dołączyły Angola i Komory. W kategorii pierwszej obecnie znajduje się niespełna 30 krajów, w tym choćby Indonezja czy Tanzania.

Państwa, których rządy nie dostarczyły w ostatnim czasie dostatecznie szczegółowych danych dotyczących COVID-19, klasyfikowane są jako te o statusie "nieznanym". Większość przedstawicieli tej grupy to małe, często wyspiarskie kraje, ale znalazły się tam również np. Węgry.

Pełna lista, z podziałem na kategorie, jest dostępna na stronie CDC.

Rośnie liczba zakażeń

W ostatnich tygodniach na całym świecie odnotowywany jest gwałtowny wzrost liczby zakażeń COVID-19. Jak wskazuje lista przygotowywana i aktualizowana przez Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom, najszybciej pandemia rozwija się w Europie. Na początku lipca ONZ przekazało, że niemal połowa nowych zakażeń pochodzi ze Starego Kontynentu.

Zakażonych przybywa również w Polsce. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu w ciągu ostatniej doby ponad 3,5 tys. przypadków koronawirusa. To wzrost o 30 proc. w stosunku do poprzedniej środy, czyli mniejszy niż w poprzednich tygodniach, ale nadal wyraźny.

ZOBACZ TEŻ: Utrata włosów, zaburzenia erekcji, spadek libido. Jest nowy raport o powikłaniach po COVID-19

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: CDC

Źródło zdjęcia głównego: Przemek Swiderski/Gallo Images Poland