Chińczycy wskazali najbardziej niebezpieczny amerykański samolot

Źródło:
South China Mornig Post, tvn24.pl
Amerykańskie myśliwce F-35 w ramach misji NATO nad Bałtykiem
Amerykańskie myśliwce F-35 w ramach misji NATO nad BałtykiemReuters Archive
wideo 2/3
Amerykańskie myśliwce F-35 w ramach misji NATO nad BałtykiemReuters Archive

Myśliwiec F-35 jest samolotem stwarzającym dla Chin największe zagrożenie na Morzu Południowochińskim i w Cieśninie Tajwańskiej - stwierdzili chińscy eksperci wojskowi. Przeprowadzili oni analizę poziomu zagrożenia, jakie w przypadku ewentualnego konfliktu stwarzałyby chińskiej armii różne rodzaje amerykańskich samolotów wojskowych.

Analiza przeprowadzona została przez zespół z Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnych w mieście Hefei, a jej wyniki opublikowane na łamach chińskojęzycznego czasopisma "Modern Defence Technology". W czwartek opisał je hongkoński "South China Morning Post". Według dziennika afiliacje autorów analizy wskazują na ich bezpośrednią znajomość chińskiej strategii wojskowej, ale ze względu na brak znajomości danych, na których się opierali, do ich wniosków należy podchodzić z rezerwą. Analiza jest przy tym opracowaniem naukowym, a nie oficjalnym dokumentem chińskiej armii.

ZOBACZ TEŻ: Chiny zwiększają swoją obecność na Antarktydzie. W Waszyngtonie rosną obawy

Najgroźniejszy amerykański samolot

Chińscy badacze próbowali ocenić, jaki poziom zagrożenia stwarzają poszczególne typy amerykańskich samolotów wojskowych na kolejnych etapach potencjalnej konfrontacji militarnej i wraz ze zbliżaniem się do chińskich wybrzeży. Za teatr działań wojennych przyjęto region Morza Południowochińskiego i Cieśniny Tajwańskiej.

Szczególną uwagę poświęcono dwóm najbardziej zaawansowanym technologicznie amerykańskim myśliwcom piątej generacji: F-35 oraz F-22. Wskazano, że oba stanowiłyby "znaczące" zagrożenie dla chińskich systemów obronnych na wszystkich etapach potencjalnej operacji, jednak to F-35 byłby prawdopodobnie najtrudniejszym przeciwnikiem. "F-35A stwarza większe zagrożenie niż F-22A ze względu na swoją bardziej zaawansowaną awionikę i wielozadaniowość" - stwierdzono.

Gazeta przypomina, że F-22 jest myśliwcem przewagi powietrznej opracowanym jeszcze podczas zimnej wojny. Jest szybszy od F-35 i prawdopodobnie trudniej wykrywalny przez radary (technologia stealth), jednak ma ograniczone możliwości przeprowadzania ataków naziemnych. Z kolei F-35 został zaprojektowany jako myśliwiec wielozadaniowy, zdolny jest więc do wykonywania wszechstronnych zadań, m.in. walki powietrznej, przeprowadzania ataków naziemnych, a nawet do zbierania informacji wywiadowczych.

I właśnie ta wielozadaniowość F-35 miałaby stanowić największe wyzwanie dla chińskich sił zbrojnych. "Porównanie amerykańskich odrzutowców przez chińskich naukowców wojskowych wykazało, że F-35 stanowi na Morzu Południowochińskim i w Cieśninie Tajwańskiej większe zagrożenie niż starszy F-22, który wciąż jest zwykle uważany za najsilniejszy myśliwiec na świecie" - podsumowano ich wnioski w "SCMP".

Amerykańskie myśliwce - dwa F-22 i dwa F-35 - lecące w formacjidvidshub - Shane Cuomo

ZOBACZ TEŻ: Tajwan i Chiny - o co chodzi? Czy Tajwan to państwo i dlaczego jest taki ważny. Odpowiadamy

Rekomendacje dla władz w Pekinie

Na podstawie analizy zespół naukowców wysunął również rekomendacje dla chińskiej armii. Uznano, że Chiny powinny stosować dwutorowe podejście do przeciwdziałania najbardziej niebezpiecznym myśliwcom USA. "Biorąc pod uwagę, że (F-35A) może być wykorzystywany zarówno do zbierania danych wywiadowczych, jak i jako główna eskorta sił atakujących, powinny zostać wykorzystane zarówno miękkie (soft kill), jak i twarde (hard kill) środki obronne" - stwierdzono.

W kategorii środków miękkich wskazali konieczność wykorzystania systemów radarowych i obrony elektronicznej, np. zakłócających systemy samolotu. W kategorii środków twardych wskazano na konieczność dalszego rozwijania m.in. chińskich myśliwców piątej generacji J-20 oraz systemów obrony powietrznej dalekiego zasięgu HQ-9.

ZOBACZ TEŻ: Powtarza się scenariusz sprzed 90 lat. "Zaniepokojona Azja szykuje się do wojny"

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: South China Mornig Post, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: dvidshub - Shane Cuomo