USA odpierają krytykę Rosji i Chin w sprawie rozmieszczenia amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Korei Południowej. - Ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjęto - powiedział w piątek rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.
Kirby dodał, że Chiny i Rosja nie mają powodu do niepokoju, ponieważ działanie to miałoby charakter "czysto obronny".
Reakcja na próby rakietowe
Rozmowy na temat rozmieszczenia w Korei Południowej zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej USA, tzw. systemu THAAD (Terminal High Altitude Area Defence), rozpoczęły się na początku lutego.
Seul zdecydował się na ten krok ze względu na rosnące zagrożenie ze strony Korei Północnej, która ponad miesiąc temu wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, twierdząc, że umieściła ona na orbicie satelitę obserwacyjnego.
Pjongjang naruszył tym samym rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zabraniają Korei Północnej wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Działanie to wzbudziło natychmiastową ostrą reakcją społeczności międzynarodowej, m.in. USA, Japonii i Korei Południowej.
"Zaszkodzi bezpieczeństwu Rosji i Chin"
W piątek szefowie dyplomacji Rosji i Chin, Siergiej Ławrow i Wang Yi, podczas wspólnej konferencji prasowej, sprzeciwili się planom rozmieszczenia systemu obrony przeciwrakietowej USA w Korei Południowej.
- Uważamy, że w sposób bezpośredni zaszkodzi to interesom bezpieczeństwa strategicznego Chin i Rosji - powiedział Wang. W jego ocenie takie plany wykraczają poza granice realnych potrzeb bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim.
Ławrow oświadczył, że plany te przekraczają pod względem skali wszelkie domniemane zagrożenia ze strony Korei Północnej. Porównał je do planów rozmieszczenia amerykańskiej tarczy rakietowej w Europie i dodał: "na obu tych kierunkach będziemy demonstrować, iż plany tego rodzaju, grożące naruszeniem globalnego parytetu i stabilności strategicznej, są absolutnie nieuzasadnione".
Kolejne próby Pjongjangu
W ostatnim okresie Korea Płn. zintensyfikowała próby z bronią rakietową. 3 marca wystrzeliła sześć pocisków krótkiego zasięgu używając wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej typu M270.
Autor: mm\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: US Army