Okrzyki radości, klaksony w wyzwolonym mieście. W Chersoniu "nikt nie będzie dzisiaj spał"

Źródło:
PAP
Ukraińscy żołnierze są w Chersoniu. Mieszkańcy nie kryją emocji
Ukraińscy żołnierze są w Chersoniu. Mieszkańcy nie kryją emocji Twitter/Anton Heraszczenko
wideo 2/2
Ukraińscy żołnierze są w Chersoniu. Mieszkańcy nie kryją emocji Twitter/Anton Heraszczenko

Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych krótkie nagranie z wyzwolonego Chersonia. Widać na nim grupę ludzi skandującą na cześć ukraińskiej armii, słychać okrzyki radości i trąbiące klaksony aut. Mieszkańcy trzymają telefony komórkowe z włączonymi latarkami, ponieważ po zmierzchu w mieście nie ma już prądu. BBC przywołuje słowa jednego z Ukraińców, który mówi, że w Chersoniu "nikt nie będzie dzisiaj spał".

Chersoń wrócił pod kontrolę Ukrainy - przekazał w piątek wywiad wojskowy w Kijowie. Wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych nagranie z tego wyzwolonego miasta.

Podpisał je jako "Nasi, Nasz. Chersoń". Słychać na nim trąbiące klaksony aut, skandowanie "ZSU!" (skrót od nazwy Siły Zbrojne Ukrainy), oklaski i krzyki radości. Grupy ludzi stoją na nim na ulicach, unoszą do góry telefony komórkowe z włączonymi latarkami. To niemal jedyne oświetlenie towarzyszące tym manifestacjom radości, prócz ognisk rozpalonych na ulicach i smug świateł samochodowych. W mieście po zmierzchu nie ma prądu.

Mieszkańcy Chersonia wiwatują na cześć ukraińskich żołnierzyZelenskiy/Facebook

Na udostępnionym przez prezydenta nagraniu sceny radości rejestrują wojskowi ukraińscy, którzy wkroczyli do miasta. Zełenski wyjaśnił, że w Chersoniu są obecnie siły specjalne. "28. brygada" - przedstawia się na nagraniu jeden z mężczyzn, mówiący do kamery telefonu. Inny mężczyzna, stojąc na wzniesieniu przed wiwatującym tłumem, klaszcze razem z nim, unosząc ręce do góry.

Radość ukraińskich obywateli

Podobych scen odnotowano w piątek w Chersoniu więcej. Na wielu budynkach natychmiast pojawiły się ukraińskie flagi narodowe, w tym na najważniejszym pod względem rangi oficjalnej - gmachu administracji obwodowej. Na postumencie przed nim rozciągnięto błękitno-żółty banner.

"Chersoń czekał na ZSU" - głosi plakat na zdjęciu, na którym grupa mieszkańców, w tym dzieci, otacza uzbrojonego żołnierza. Na plakacie dorysowano uśmiechnięty arbuz, bo południowe miasto słynie z tych owoców. Arbuz jest w piątek najpowszechniejszym memem w ukraińskich mediach społecznościowych.

Żołnierzy ukraińskich nie widać w mieście wiele, są w centrum Chersonia - powiedział rozmówca BBC, Ołeksij. - Wszyscy chcą ich uściskać, a oni nie wiedzą, co robić. Nikt nie będzie dzisiaj spał - dodał.

Ukraińskie władze przekazały, że przez najbliższe dni trwać będzie umacnianie kontroli nad miastem, poszukiwanie min-pułapek i pozostających w mieście Rosjan. Pinformowały także, że rozpoczynają w Chersoniu transmisję ukraińskich kanałów telewizyjnych.

Autorka/Autor:KS, mjz/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Zelenskiy/Facebook

Tagi:
Raporty: