TVN24 | Świat

"Udało się wynegocjować porozumienie w sprawie zakończenia kryzysu politycznego"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że udało się wynegocjować porozumienie w sprawie zakończenia kryzysu politycznego w Gruzji. Jak dodał, porozumienie "nie jest linią mety". - Jest punktem wyjścia dla waszej pracy na rzecz konsolidacji demokracji w Gruzji i kontynuowania drogi Gruzji w kierunku jej euroatlantyckiej przyszłości – dodał.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Gruzja znajduje się w kryzysie politycznym, odkąd partia Gruzińskie Marzenie wygrała wybory parlamentarne w październiku ubiegłego roku, ale opozycja orzekła, że głosowanie zostało sfałszowane i odrzuciła jego wynik. W poniedziałek Michel poinformował w poniedziałek na Twitterze, że "udało się wynegocjować porozumienie w sprawie zakończenia kryzysu politycznego w Gruzji". We wtorek Michel leci do Tbilisi, aby bezpośrednio spotkać się ze stronami porozumienia politycznego i "wzmocnić więzi między Gruzją a Europą".

W poniedziałek wieczorem, rozmawiając z gruzińskimi politykami, podkreślił, że nowy rozdział, który otworzyła Gruzja, jest szczególnie ważny w trudnym kontekście regionalnym. - Region stoi przed wieloma wyzwaniami, o czym boleśnie przypomniała nam wojna w Górskim Karabachu w zeszłym roku. Obecnie gromadzenie się sił zbrojnych wzdłuż granic Ukrainy i na nielegalnie zaanektowanym Krymie budzi głębokie zaniepokojenie. Sposób, w jaki dziś poradziliście sobie z impasem, jest szczególnie ważny w tym kontekście regionalnym. To prawdziwie europejski sposób rozwiązania kryzysu - zaznaczył Charles Michel, zwracając się do polityków gruzińskich.

Jak dodał, porozumienie "nie jest linią mety". - Jest punktem wyjścia dla waszej pracy na rzecz konsolidacji demokracji w Gruzji i kontynuowania drogi Gruzji w kierunku jej euroatlantyckiej przyszłości. Bardziej niż kiedykolwiek jestem przekonany, że obywatele Gruzji liczą na was, że skupicie się na pilnych wyzwaniach stojących przed Gruzją: w gospodarce, pandemii COVID-19 i jej zakończeniu, reformach w sferze praworządności i sądownictwie, a także wyzwaniach regionalnych - zaznaczył.

1 marca Michel spotkał się z gruzińskimi politykami w Tbilisi. Wezwał ich do wznowienia dialogu politycznego i odłożenia na bok politycznego impasu. Powołał też osobistego wysłannika, Christiana Danielssona, który dwukrotnie odwiedził Gruzję mediując między stronami.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP