Były szef CIA zapewnia, że nie przekazał kochance tajnych informacji

David Petraeus oświadczył, że nie przekazał kochance tajnych informacji army.mil

- Nie przekazałem Pauli Broadwell żadnych informacji stanowiących tajemnicę państwową - oświadczył w czwartek były dyrektor CIA, David Petraeus, który podał się do dymisji z powodu romansu. Broadwell jest autorką biografii generała.

Petraeus, były dowódca wojsk USA w Iraku i Afganistanie, po raz pierwszy od swej rezygnacji wypowiedział się publicznie, udzielając wywiadu telewizji HLN.

Powiedział w nim również, że jedynym powodem dymisji była jego zdrada małżeńska, a nie kontrowersje związane z atakiem ekstremistów islamskich na konsulat USA w Bengazi, w którym zginął ambasador amerykański w Libii i trzech innych Amerykanów.

"Bez związku ze sprawą ataku w Bengazi" Ponieważ wcześniej ustalono, że Petraeus miał wystąpić w czwartek na przesłuchaniach w Kongresie w sprawie tego ataku, fakt jego rezygnacji na kilka dni przed przesłuchaniem wzbudził podejrzenia, że miała ona związek ze sprawą Bengazi.

Agenci CIA chronili placówki dyplomatyczne w Libii w porozumieniu z Departamentem Stanu. Republikanie zarzucają administracji, że doszło do zaniedbań przy ich ochronie. Petraeus mimo dymisji wystąpi w piątek przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów badającą sprawę ataku w Bengazi.

Poznała tajne informacje? W środę media w USA podały, że Paula Broadwell była w posiadaniu informacji stanowiących tajemnicę państwową - znaleziono je w jej komputerze.

Także prokurator generalny Eric Holder powiedział, że nie było żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego w związku ze sprawą Petraeusa. Jednak mimo oświadczeń byłego szefa CIA, śledczy nadal nie wykluczają możliwości przekazania przez Petraeusa tajnych informacji.

Według nieoficjalnych źródeł, materiały znalezione w komputerze Broadwell datowane są na okres, zanim Petraeus objął swoje stanowisko we wrześniu 2011 roku i że nie pochodzą one od CIA.

Afera romansowa

Kto z kim w aferze Petraeusa?US Army (2), PAP / EPA (1), East News (1), Shutterstock (1)

Broadwell, która była autorką biografii Petraeusa i sama służyła w wojsku, zdobywając stopień majora, miała oficjalny dostęp do tajnych informacji (tzw. security clearance). Cofnięto go jej dopiero gdy wyszedł na jaw jej romans z generałem. W czasie konferencji prasowej w środę prezydent Barack Obama powiedział, że nic nie wskazuje na to, by sprawa Petraeusa wiązała się z publicznym ujawnieniem tajemnic państwowych USA.

Pośrednią "ofiarą" afery Peatreusa stał się gen. John Allen dowodzący obecnie międzynarodowymi siłami (ISAF) w Afganistanie. FBI prowadzi śledztwo w sprawie jego "nieodpowiednich" kontaktów z Jill Kelley, której Paula Broadwell miała wysyłać e-maile z pogróżkami. Kelley doniosła o nich służbom, które w ten sposób wpadły na trop romansu Broadwell z Petraeusem.

Autor: jk//gak / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: army.mil

Raporty: