Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przedstawiła w poniedziałek w Sofii swoje stanowisko w sprawie sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Niezależność sądu jest obroną obywateli, a nie sędziów - powiedziała Gersdorf. - To bardzo wzruszające, że ktoś chce mnie jeszcze wysłuchać - dodała.
Sędzia przebywa w Bułgarii na zaproszenie przewodniczącego Naczelnego Sądu Kasacyjnego Łozana Panowa.
Łozan Panow, który jest krytycznie nastawiony wobec bułgarskiego rządu i części sędziów, zorganizował z udziałem Małgorzaty Gersdorf i prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Dariusza Zawistowskiego dyskusję pod hasłem "Kiedy polski Sąd Najwyższy odmówił podporządkowania się politykom". Zaprosił swoich kolegów do udziału w forum.
"Rosnący populizm jest nie tylko polskim fenomenem"
Spotkanie odbyło się w Pałacu Sprawiedliwości w Sofii z udziałem kilkudziesięciu przedstawicieli sądownictwa, organizacji pozarządowych i dziennikarzy.
- W państwach, które poparły zawieszenie członkostwa Polski w unijnej sieci Rad Sądowniczych, najwyraźniej podział władz nie jest formalnością, więc oceniły one adekwatnie niebezpieczeństwo rosnącego populizmu w Polsce, który jest nie tylko polskim fenomenem - stwierdził Panow na wstępie dyskusji.
Przedstawił Małgorzatę Gersdorf jako prawnika, który - odmawiając odejścia ze stanowiska pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - dał przykład, jak należy bronić niezawisłości sądownictwa i trójpodziału władz.
"Niezależność sądu jest obroną obywateli, a nie sędziów"
Gersdorf przedstawiła sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości od grudnia 2015 roku do ubiegłotygodniowej opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
- Niezależność sądu jest obroną obywateli, a nie sędziów - powiedziała. - To bardzo wzruszające, że ktoś chce mnie jeszcze wysłuchać - dodała pierwsza prezes SN.
Gersdorf podkreśliła, że cieszyła się poparciem niezależnych mediów oraz części opinii publicznej, a polskie "społeczeństwo mocno popiera" sędziów broniących niezawisłości sądów.
Zaznaczyła, że ważne jest kontaktowanie się sędziów ze społeczeństwem i prawna edukacja obywateli, a przede wszystkim uzmysławianie, co dla nich oznacza niezawisłość sądu.
Opinia rzecznika generalnego TSUE
Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Jewgienij Tanczew wydał w czwartek opinię na temat nowej, powoływanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa, w której stwierdził, że "sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych".
Stanowisko to jest opinią w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego o niezależność wybranej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa i nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jest ona wstępem do wyroku w tej sprawie. TSUE może ją podzielić, co często się dzieje, ale może się też z nią nie zgodzić.
Autor: KB//rzw / Źródło: PAP, TVN24