Brytyjski resort obrony: w lutym rosyjskie straty były najwyższe od początku wojny

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Ukraińska armia: Rosjanie stracili samolot A-50
Ukraińska armia: Rosjanie stracili samolot A-50Nexta TV/mil.ru
wideo 2/24
Ukraińska armia: Rosjanie stracili samolot A-50Nexta TV/mil.ru

Średnia dobowa rosyjskich strat w lutym wynikająca z wojny w Ukrainie była najwyższa od początku pełnoskalowej agresji Moskwy - przekazał w niedzielę brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej. Rosja traciła dziennie 983 żołnierzy. Lutowe straty szczególnie dotkliwe odnotowano w lotnictwie.

Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało w niedzielę, że średnia dobowa liczba rosyjskich ofiar w Ukrainie - łącznie zabitych i rannych - wyniosła w lutym tego roku 983 i była najwyższa od początku wojny.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wyjaśniono, że wzrost średniej liczby ofiar niemal na pewno odzwierciedla zaangażowanie się Rosji w taktykę wojny na wyniszczenie i choć jest ona kosztowna pod względem życia ludzkiego, przynosi efekt w postaci zwiększonej presji na ukraińskie pozycje wzdłuż linii frontu.

Czytaj również: Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Dodano, że do tej pory rosyjskie straty na Ukrainie, uwzględniając zabitych i rannych, najprawdopodobniej przekroczyły 355 tysięcy.

W aktualizacji zamieszczono wykres pokazujący średnie dobowe straty Rosji od marca 2022 roku do lutego 2024 roku.

Ukraiński resort obrony przekazał z kolei w niedzielę, że minionej doby agresorzy stracili 1160 żołnierzy (ok. 416,8 tys. od 24 lutego 2022 r.). Według raportu Rosjanie stracili od początku wojny także łącznie m.in. 6640 czołgów, czy 347 samolotów.

Lutowe straty szczególnie dotkliwe odnotowano w rosyjskim lotnictwie. Strona ukraińska informowała, że w drugim miesiącu roku zestrzeliła 13 samolotów wroga. "Luty to najkrótszy miesiąc w roku, ale nasi obrońcy nieba osiągnęli najwyższy wynik w zestrzeliwaniu rosyjskich samolotów od października 2022 roku" - przekazał we wpisie ukraiński resort obrony.

Na 13 zestrzelonych rosyjskich samolotów ma się składać dziesięć samolotów myśliwsko-bombowych Su-34, dwa myśliwce Su-35 oraz jeden samolot obserwacyjny A-50. "Wygląda na to, że bycie pilotem rosyjskiego samolotu wojskowego to najgorsza praca na świecie" - dodano.

Czytaj również: Dlaczego "Rosjanie tracą samoloty szybciej niż są w stanie je zastąpić"

Autorka/Autor:ks / prpb

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: