Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

740 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Ratownicy w Odessie pod gruzami odkryli zwłoki kobiety która własnym ciałem próbowała ochronić ośmiomiesięczne dziecko. Wcześniej odnaleźli w gruzach ciało trzymiesięcznego dziecka, które zginęło w nocnym ataku rosyjskich dronów bojowych na osiedle mieszkaniowe w tym ukraińskim mieście. Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego ataku Rosji wzrosła do dziesięciu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

> Rosja zaatakowała nocą z piątku na sobotę dronami bojowymi obwód odeski, charkowski i sumski. Jeden z bezzałogowców uderzył w blok w Odessie. Zawaliła się część budynku, zniszczonych zostało 18 mieszkań.

Ratownicy w Odessie pod gruzami odkryli zwłoki kobiety która własnym ciałem próbowała ochronić ośmiomiesięczne dziecko. Wcześniej odnaleźli w gruzach ciało trzymiesięcznego dziecka, które zginęło w nocnym ataku rosyjskich dronów bojowych na osiedle mieszkaniowe w tym ukraińskim mieście.

- W Odessie i w obwodzie ogłoszono dziś żałobę po zabitych w następstwie rosyjskiego ataku. Ogromny ból nie tylko dla ziemi odeskiej, ale całej Ukrainy. Operacja poszukiwawcza trwa – powiadomił szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper.

Liczba ofiar wzrosła do dziesięciu.

> - Każdy rosyjski atak na cele cywilne jedynie podkreśla nielegalny, nieludzki i przestępczy charakter rosyjskiej agresji i dowodzi, że Putin nie jest zainteresowany pokojem. Celowe atakowanie ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej stanowi zbrodnię wojenną - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano, pytany o atak na Odessę.

Na tle ataku prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do partnerów o więcej systemów obrony przeciwlotniczej. "Musimy wzmacniać ukraińską tarczę powietrzną, by zwiększyć obronę naszych ludzi przed rosyjskim terrorem. Więcej systemów obrony przeciwlotniczej, więcej rakiet do systemów obrony przeciwlotniczej to to, co ratuje życia" - napisał w Telegramie.

> - Gdy na Ukrainie giną ludzie, nasi partnerzy uprawiają polityczne gierki lub toczą spory, które ograniczają nasze zdolności obronne. Nie da się tego zrozumieć, to niedopuszczalne - oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do rosyjskiego ataku na obiekt cywilny w Odessie.

- Takie ataki dronów Shahed nie mają sensu militarnego i nie mogą go mieć. Jest to terroryzm, którego celem jest wyłącznie zniszczenie życia, wyłącznie zastraszenie ludzi - zaznaczył Zełenski w przemówieniu opublikowanym na stronie jego kancelarii.

- Świat wie, co można przeciwstawić terroryzmowi. Świat ma wystarczającą liczbę systemów obrony przeciwrakietowej, systemów ochrony przed dronami. A opóźnianie dostaw broni na Ukrainę, systemów obrony przeciwrakietowej w celu ochrony naszego narodu, prowadzi niestety do tego, że lista dzieci, którym Rosja odebrała życie, stale rośnie. Ukraina nie prosi o nic więcej, niż to konieczne, aby chronić życie - oznajmił ukraiński przywódca.

Prezydent Zełenski podkreślił, że "codziennie komunikuje się z partnerami, aby pozyskać dokładnie to, czego potrzebuje Ukraina".

> Media, a później słowacki resort dyplomacji poinformowały o spotkaniu w sobotę na forum dyplomatycznym w Antalyi w Turcji ministra spraw zagranicznych Juraja Blanara z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Spotkanie skrytykowała opozycja, a premier Robert Fico uznał je za dowód zrównoważonej i suwerennej polityki.

Według komunikatu MSZ miał przekazać szefowi rosyjskiej dyplomacji stanowisko słowackiego rządu, że konflikt rosyjsko-ukraiński nie ma rozwiązania militarnego. - Wezwałem do wznowienia negocjacji pokojowych między stronami konfliktu i jak najszybszego zakończenia walk – stwierdził Blanar.

> Dniepr jest pod ostrzałem rosyjskich rakiet, ogłoszono alarm lotniczy w obwodach charkowskim i zaporoskim, poinformowało w niedzielę Suspilne. W Teodozji na okupowanym Krymie rozległy się potężne eksplozje na terenie składów ropy i portu, donosi portal ZN.

Około godziny 2.15 czasu lokalnego w Dnieprze doszło do eksplozji. Suspile poinformowało o ostrzale miasta rakietami. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy ogłosiło zagrożenie rakietowe dla całego obwodu dniepropietrowskiego.

W tym samym czasie w obwodach charkowskim i zaporoskim ogłoszono alarm powietrzny – w związku z działalnością lotnictwa taktycznego wroga i zagrożeniem ataków bombowych i rakietowych, poinformowało Suspilne.

> Rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły wszystkie 38 dronów, które Ukraina wystrzeliła w niedzielę na Półwysep Krymski. Taką informację podało ministerstwo obrony Rosji po doniesieniach w ukraińskich i rosyjskich mediach społecznościowych o potężnych eksplozjach w porcie Teodozja, poinformował Reuters.

Rosyjskie i ukraińskie media społecznościowe w niedzielę powoływały się na doniesienia mieszkańców Teodozji, na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu nad Morzem Czarnym, okupowanej przez Rosję, że w rejonie portu morskiego i składu ropy słychać było potężne eksplozje, a do portu i składu ropy jechały karetki pogotowia.

Po tych doniesieniach urzędnicy rosyjscy z władz okupacyjnych Krymu informowali, że ruch drogowy w pobliżu Teodozji został znacznie ograniczony a most łączący Półwysep Krymski z kontynentem rosyjskim wyłączony z ruchu na kilka godzin.

Reuters napisał, że nie był w stanie samodzielnie zweryfikować doniesień o eksplozjach i rzekomo zestrzelonych dronach. Nie otrzymał też informacji o ataku dronów ze strony Ukrainy.

Autorka/Autor:mm//mrz

Źródło: PAP