Wyślemy Ukrainie dodatkowo pół miliarda funtów. W tym roku całościowe nasze wydatki na pomoc Ukrainie to będzie 3,5 miliarda - przekazał we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak. Wielka Brytania prześle Ukrainie pakiet sprzętu wojskowego, obejmujący 60 łodzi bojowych, ponad 400 pojazdów, cztery miliony sztuk amunicji strzeleckiej, obronę przeciwlotniczą oraz pociski Storm Shadow.
Szef brytyjskiego rządu wraz z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem spotkali się we wtorek w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Warszawie Wesołej.
Podczas wspólnej konferencji prasowej Sunak mówił, że Władimir Putin chce nas wciągnąć do świata, w którym brutalna siła kształtuje granice, a nie demokratyczne wybory. Ocenił, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, bo gdyby doszło do jego zwycięstwa na Ukrainie, tylko by się ośmielił. Dodał, że koszt braku wsparcia dla Ukrainy będzie znacznie większy, niż koszt opóźnienia działań Putina.
- Idziemy o krok dalej. Wyślemy Ukrainie dodatkowo 0,5 miliarda funtów. W tym roku całościowe nasze wydatki na pomoc Ukrainie to będzie 3,5 miliarda. Będziemy przesyłać 400 pojazdów, cztery miliony sztuk amunicji, obronę przeciwlotniczą oraz pociski Storm Shadow - zadeklarował szef brytyjskiego rządu.
Z wcześniejszego komunikatu Downing Street wynika, że w skład tego pakietu wejdzie także 60 łodzi bojowych.
Sunak dodał, że zwiększenie wydatków na wsparcie Ukrainy pozwoli na wspieranie tego kraju na wiele sposobów, tak "by nasze gwarancje bezpieczeństwa szły ręka w rękę z gwarancjami finansowania, również długoterminowymi". - Oferujemy najbardziej długoterminowe zaangażowanie ze wszystkich innych krajów, które pokazuje, że Ukraina nie jest sama - zapewnił.
- My nie wybraliśmy tej sytuacji, w jakiej teraz jesteśmy, ale musimy na nią zareagować. Musimy pokazać naszym przeciwnikom, że jesteśmy zdeterminowani, zdecydowani działać i że ich próby zmiany naszych granic siłą po prostu się nie powiodą, ponieważ nasi sojusznicy i my sami będziemy na pierwszej linii walki o wartości demokratyczne - powiedział brytyjski premier.
- Wielka Brytania zawsze - póki jestem premierem - będzie stała na straży obrony swoich wartości - zadeklarował Sunak.
O tym, że pakiet zostanie ogłoszony, informowało wcześniej biuro szefa brytyjskiego rządu. Jak podkreślono, to największy pojedynczy brytyjski pakiet pomocy dla Ukrainy.
Brytyjczycy zwiększają wydatki na obronność
Rishi Sunak poinformował również, że Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 roku. Podkreślał, że jako premier musi mieć na uwadze bezpieczeństwo brytyjskich obywateli i obywatelek, a może to robić dzięki ofiarnej służbie żołnierzy, którzy są gotowi poświęcić swoje bezpieczeństwo w obronie wartości.
Wskazywał na zagrożenie płynące z działań krajów takich jak Rosja, Iran i Korea Północna, które mają dostęp do zaawansowanych technologii. Mówił, że coraz częściej trzeba mierzyć się z atakami hybrydowymi i z dezinformacją. Brytyjski premier podkreślał, że w tej sytuacji konieczne jest przygotowanie się do obrony.
- W tej chwili ogłaszam największe zasilenie naszej obronności. Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 procent PKB do 2030 roku. Te działania zaczynają się dzisiaj i ta kwota zainwestowana będzie rosła. W ciągu najbliższych sześciu lat zainwestujemy dodatkowe 75 miliardów funtów w naszą obronność i wszystko to zostanie sfinansowane bez zaciągania jakiegokolwiek długu - oświadczył Sunak.
Stoltenberg: Wielka Brytania jest jednym z kluczowych sojuszników w ramach NATO
Stoltenberg podkreślił, że Wielka Brytania jest jednym z kluczowych sojuszników w ramach NATO i ma ogromny wkład w bezpieczeństwo. Dodał, że Wielka Brytania przewodzi siłom Sojuszu w Estonii, a jej samoloty strzegą przestrzeni powietrznej. - Zjednoczone Królestwo znajduje się także w sercu ćwiczeń Steadfast Defender, które w tej chwili się toczą. Te ćwiczenia w tej chwili angażują ponad 16 tysięcy osób personelu wojskowego Wielkiej Brytanii - mówił szef NATO.
- Chciałbym potwierdzić ogromną rolę, jaką gra Wielka Brytania w naszym Sojuszu - zaznaczył Stoltenberg, podkreślając, że Wielka Brytania będzie wydawać 2,5 proc. PKB na obronność do 2030 roku.
- Kiedy doszło do nielegalnej, bezprawnej aneksji Krymu, właśnie Wielka Brytania jako pierwsza zaoferowała szkolenia i wsparcie wojskowe Ukrainie. Po pełnoskalowej inwazji (Rosji) w 2022 roku właśnie Wielka Brytania zaoferowała kolejne szkolenia dla żołnierzy ukraińskich i przekazała wartą miliardy funtów pomoc wojskową. Dzisiejsze ogłoszenie kolejnego pakietu wsparcia - amunicji, obrony przeciwlotniczej i innych możliwości odpowiedzi na ataki - pokazuje ogromne zaangażowanie Wielkiej Brytanii w pomoc Ukrainie - ocenił Stoltenberg.
Źródło: TVN24, PAP