Brytyjska afera podsłuchowa. Skazany naczelny, uniewinniona prawa ręka Murdocha


Prawa ręka Ruperta Murdocha i była dyrektor wykonawcza koncernu prasowego News International Rebekah Brooks została we wtorek uniewinniona w sprawie tzw. afery podsłuchowej. Za winnego uznano natomiast redaktora naczelnego "News of the World" i "The Sun" Andy'ego Coulsona. Ujawniona w 2011 roku afera doprowadziła do zamknięcia brytyjskiego tabloidu.

Afera podsłuchowa ma wiele wątków. Najważniejsze z nich dotyczą zlecania hakerskich włamań do skrzynek głosowych osobistości życia publicznego, celebrytów i ofiar głośnych przestępstw i ich rodzin oraz opłacania funkcjonariuszy i urzędników państwowych w zamian za poufne informacje.

Oboje Coulson i Brooks nie przyznawali się do winy.

Brytyjska afera taśmowa

Główne zarzuty dotyczyły podsłuchiwania nagrań z prywatnych poczt głosowych między 3 października 2000 roku a 9 sierpnia 2006 roku. Oskarżeni mieli to robić ze współoskarżonymi w procesie: byłym szefem działu newsów "NotW" Ianem Edmondsonem i byłym redaktorem prowadzącym tabloidu Stuartem Kuttnerem.

Brooks - byłej redaktor naczelnej "News of the World" (2000-03), "The Sun" (2003-06) i dyrektor wykonawczej koncernu prasowego News International (2009-11) postawiono wówczas cztery dodatkowe zarzuty. Dwa dotyczyły działań na szkodę urzędu publicznego i przekupstwa funkcjonariuszy publicznych. Dwa dalsze - działania na szkodę wymiaru sprawiedliwości i matactw dowodowych. We wtorek uniewinniono ją od wszystkich zarzutów.

Dwa zarzuty dotyczące działań na szkodę urzędu publicznego miał też Coulson - naczelny "NotW" w latach 2003-07. Akt oskarżenia zarzucał mu działanie w zmowie na szkodę urzędu publicznego wraz z dwoma innymi osobami na przełomie lat 2002/2003 oraz w roku 2005. W tym przypadku sąd uznał Coulsona za winnego.

Uniewinnieni

Troje innych oskarżonych - męża Brooks, Charlesa, jej byłą sekretarkę Cheryl Carter i szefa ochrony "NotW" Marka Hannę - uniewinniono od zarzutu utrudniania śledztwa przez próbę ukrywania dowodów przed policją. Sąd uznał też, że były redaktor "NotW" Stuart Kuttner nie jest winny w aferze podsłuchowej.

Wśród ofiar afery podsłuchowej byli m.in. książęta William i Harry, piosenkarz Paul McCartney, jego była żona Heather Mills, aktorka Sienna Miller, a także ofiary głośnych przestępstw kryminalnych i znani piłkarze. Konsekwencją skandalu było zamknięcie "NotW" w lipcu 2011 roku, po 168 latach.

Na styku media - polityka

Zarówno Brooks jak i Coulson byli aktywni za kulisami rządzącej obecnie Wielką Brytanią Partii Konserwatywnej. Coulson w latach 2007-10 był spin doktorem obecnego premiera Davida Camerona jako lidera opozycji. Po jego wyborczym zwycięstwie Coulson odpowiadał za komunikację w urzędzie premiera do stycznia 2011 roku. Cameron zna się z Brooks na stopie towarzyskiej.

Brooks (nazwisko panieńskie Wade) była redaktorką naczelną "NotW" (2000-03) oraz bliźniaczego tabloidu "The Sun" (2003-09). Została naczelną "NotW" zaledwie w wieku 32 lat. Pierwsze kroki w imperium Murdocha stawiała jako telefonistka w lokalnej gazecie "The Post", wychodzącej w Warrington w zachodniej Anglii. Jest absolwentką Sorbony.

Autor: pk/kka/zp / Źródło: Reuters, PAP, BBC News, tvn24.pl