Władze Rio de Janeiro ogłosiły stan zagrożenia dla zdrowia publicznego. Wcześniej podobną decyzję podjęto w innych regionach Brazylii. Od początku roku w całym kraju odnotowano ponad 365 tysięcy przypadków zakaźnej dengi. Tymczasem w weekend w Rio rozpoczyna się słynny karnawał.
W poniedziałek burmistrz Rio de Janeiro Eduardo Paes ogłosił wprowadzenie w mieście stanu zagrożenia w związku z rozprzestrzenianiem się dengi, śmiertelnej choroby zakaźnej, przenoszonej przez komary. W tym roku odnotowano w mieście już ponad 11,2 tys. przypadków dengi, podczas gdy w całym 2023 roku było ich 23 tys. Tylko w styczniu hospitalizowano tam z tego powodu 362 osoby. Stan zagrożenia epidemicznego ma pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się choroby.
W weekend w Rio rozpoczyna się słynny karnawał, uważany za największą tego typu imprezę na świecie. Oczekuje się, że na ulicach miasta świętować będzie nawet kilka milionów ludzi - i będą to zarówno miejscowi, jak i turyści. Istnieją obawy, że wydarzenie może spowodować dalszy wzrost zachorowań na dengę.
ZOBACZ TEŻ: Woda w rzece zmieniła się w gęstą, białą pianę
Denga atakuje w Brazylii
Brazylijskie ministerstwo zdrowia zdecydowało też o utworzeniu centrum kryzysowego w celu koordynacji działań. Zła sytuacja występuje jednak nie tylko w Rio, ale i w sąsiednim stanie Minas Gerais oraz w Dystrykcie Federalnym, gdzie mieści się stolica kraju, Brasilia. Tam także ogłoszono stan zagrożenia dla zdrowia publicznego z powodu dengi. W całej Brazylii od początku roku odnotowano prawie 365 tys. przypadków dengi, cztery razy więcej niż rok temu. Potwierdzono też 40 przypadków śmiertelnych.
"Rekordowe upały i ponadprzeciętne opady deszczu od zeszłego roku zwiększyły liczbę ognisk chorób przenoszonych przez komary (...). Nadszedł czas, by zintensyfikować opiekę i profilaktykę. Nadszedł czas, by cała Brazylia zjednoczyła się przeciwko dendze" - napisała w oświadczeniu we wtorek brazylijska minister zdrowia Nísia Trindade. W Brazylii pod koniec zeszłego roku wystąpiła niespotykana fala upałów. W listopadzie w jednej z dzielnic Rio de Janeiro temperatura odczuwalna sięgnęła niemal 60 stopni Celsjusza.
Denga - co to za choroba
Denga to choroba przenoszona przez komary, przede wszystkim egipskie i tygrysie. Znana jest głównie z regionów tropikalnych. Zmiany klimatu, a także urbanizacja i przemieszczanie się ludzi sprawiają jednak, że powiększa się zasięg jej występowania, a także rośnie śmiertelne żniwo, jakie za sobą niesie. Do głównych objawów dengi należą: bardzo wysoka gorączka, ból głowy, mięśni i stawów, a także charakterystyczna wysypka. Niekiedy dochodzi do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej. Na dengę nie ma leku, dlatego też walczy się wyłącznie z jej objawami.
Choć lekarstwo nie istnieje, to jak podało brazylijskie ministerstwo zdrowia, Brazylia będzie pierwszym krajem, który rozpocznie szczepienia przeciwko dendze. W zeszłym roku zatwierdzono do użytku preparat Qdenga japońskiej firmy Takeda. W tym roku planowane jest zaszczepienie 3,2 miliona ludzi, zaczynając od dzieci w wieku 10-14 lat. Masowa kampania szczepień ma ruszyć w piątek. "Szczepienia będą się odbywać stopniowo, biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę wyprodukowanych dawek" - przekazała minister Trindade.
Źródło: CNN, Reuters