Bolsonaro pozbył się kolejnego ministra zdrowia w czasie pandemii

Źródło:
PAP

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ogłosił, że zdymisjonował ministra zdrowia Eduardo Pazuello, który właśnie ogłosił zakup 138 milionów dawek szczepionki, aby przyspieszyć kampanię szczepień - pisze AFP. To już kolejna zmiana szefa resortu zdrowia w tym kraju podczas pandemii.

Generał Eduardo Pazuello, pozbawiony jakiegokolwiek doświadczenia medycznego, został tymczasowo powołany na stanowisko ministra zdrowia po rezygnacji w połowie maja 2020 roku onkologa Nelsona Teicha. Ten ostatni zrezygnował niecały miesiąc po nominacji, ponieważ sprzeciwiał się, podobnie jak jego poprzednik Luiz Henrique Mandetta, lekom zalecanym przez prezydenta Jaira Bolsonaro do leczenia wirusa, z których żaden nie miał potwierdzonej naukowo przydatności do leczenia koronawirusa.

Kolejny minister zdrowia będzie czwartym w Brazylii w czasie pandemii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Przechodzimy do bardziej agresywnej fazy walki z wirusem"

Generał Pazuello wiedział, że odchodzi i wcześniej powiedział na konferencji prasowej, że prezydent stara się go zastąpić w celu "reorganizacji" ministerstwa. - Postanowiłem dziś wieczorem mianować ministrem zdrowia Marcelo Queirogi - powiedział Bolsonaro podczas krótkiego spotkania ze swoimi zwolennikami w pałacu prezydenckim. Przekazanie obowiązków "powinno zająć od dwóch do trzech tygodni" - dodał.

Mianowanie Marcelo Queirogi, prezesa Brazylijskiego Towarzystwa Kardiologicznego (SBC), następuje w czasie nasilania się epidemii w Brazylii. W większości stanów szpitale są na skraju wydolności, a w ciągu ostatniego tygodnia wielokrotnie odnotowywano ponad 2 tysiące zgonów dziennie. Szczepienia w Brazylii, w kraju z prawie 280 000 ofiar śmiertelnych, rozpoczęły się dopiero w połowie stycznia, szczepionkami AstraZeneca i CoronaVac z chińskiego laboratorium Sinovac. Prowadzone są w wolnym tempie z powodu ich małych dostaw.

Około 9,8 miliona osób, w kraju zamieszkałym przez około 210 milionów ludzi, otrzymało pierwszą dawkę, czyli około 4,6% proc. populacji, a tylko 3,6 miliona drugą. - Pazuello wykonał dobrą robotę, zarządzanie było dobre - chwalił go Bolsonaro. Jak dodawał, "od teraz przechodzimy do bardziej agresywnej fazy walki z wirusem".

Odwołanie po zakupie szczepionek

Generał Pazuello, zanim został odwołany, ogłosił w poniedziałek, że rząd zakupił 100 milionów dawek szczepionki Pfizer/BioNTech, która powinna być dostarczona do września, zaś na drugą połowę roku kupił 38 milionów dawek szczepionki firmy farmaceutycznej Johnson & Johnson.

Ponad jedna trzecia z około 563 milionów dawek szczepionki, na których dostawy ministerstwo zdrowia liczy do końca roku, będzie pochodzić od AstraZeneca, zawieszonej przez kilka krajów europejskich w ostatnich dniach z powodu obaw, które nigdy nie zostały potwierdzone, związanych z zakrzepami krwi.

Nie przeszkodziło to rządowej agencji Anvisa wydać w piątek ostatecznego zezwolenia na zakup 210 milionów dawek AstraZeneca, które w dużej mierze będą produkowane lokalnie przez Fiocruz Institute w Rio de Janeiro. Urzędujący prezydent Brazylii Jair Bolsonaro uważa, że lockdown w kraju jest zbędny oraz szkodzi gospodarce, a jego poglądy - jak pisze Reuters - podziela wielu Brazylijczyków.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: