W poniedziałek rozpoczął się jeden z kilku procesów, w którym sądzeni będą trzej czołowi przedstawiciele zbrodniczego reżimu Czerwonych Khmerów. Podczas procesu w Phnom Penh odpowiadają oni za popełnienie zbrodni przeciw ludzkości i zbrodni wojennych.
Na ławie oskarżonych zasiadają: Noun Chea, zwany Bratem Numer Dwa, prawa ręka przywódcy Czerwonych Khmerów Pol Pota; były prezydent Kambodży Khieu Samphan oraz były minister spraw zagranicznych Ieng Sary.
Z uwagi na podeszły wiek i stan zdrowia oskarżonych międzynarodowy trybunał ds. ludobójstwa w Kambodży zdecydował się podzielić sprawę na kilka procesów w nadziei, że przynajmniej w jednym z nich uda się sprawnie wydać wyrok skazujący - wyjaśnia BBC.
W przypadku czwartej oskarżonej Ieng Thirith, która pełniła funkcję ministra ds. społecznych, trybunał uznał, że stan zdrowia (choroba Alzheimera) nie pozwala na postawienie jej przed obliczem sprawiedliwości.
"Duch" skazany na 30 lat więzienia
Jedynym skazanym do tej pory przez oenzetowski trybunał jest Kaing Guek Eav, alias "Duch". Był naczelnikiem owianego niesławą więzienia Tuol Sleng znanego także jako S-21, gdzie poddawano torturom, a następnie stracono około 15 tys. osób. W lipcu 2010 roku został skazany na 30 lat więzienia.
Pol Pot, zwany Bratem Numer Jeden, zmarł w 1998 roku. Jeszcze rok przed śmiercią przebywał na wolności.
Dwa miliony ofiar
Czerwoni Khmerzy sprawowali rządy w Kambodży w latach 1975-1979. Mieszkańców miast wypędzili na wieś, zmuszając do pracy na polach ryżowych. Kraj zamienili w wielki obóz koncentracyjny, mordując przede wszystkim ludzi wykształconych, których uznawali za wrogów rewolucji.
Do końca lat 70., kiedy do Kambodży wkroczyły wietnamskie wojska, w sumie z głodu, chorób i wycieńczenia zginęła prawie jedna czwarta ludności kraju - ok. 2 mln ludzi.
Trybunał, działający pod egidą ONZ, został powołany w 2003 roku, ale pracę rozpoczął dopiero w lipcu 2006 roku.
jak//kdj
Źródło: PAP