Czerwoni Khmerzy

Czerwoni Khmerzy

Nuon Chea, nazywany Bratem Numer Dwa reżimu Czerwonych Khmerów, zmarł w niedzielę w szpitalu w Phnom Penh w Kambodży. Miał 93 lata. Jako prawa ręka przywódcy Czerwonych Khmerów Pol Pota odpowiadał za najbardziej radykalne działania zbrodniczego komunistycznego systemu.

Na przypadający 20 maja każdego roku Dzień Pamięci o ofiarach maoistowskiego reżimu Czerwonych Khmerów, mieszkańcy Kambodży przygotowali przedstawienie mające uświadomić najmłodszym pokoleniom skalę katastrofy, do jakiej doprowadzili mordercy dwóch milionów ludzi.

W wieku 99 lat zmarł były prezydent Wietnamu Le Duc Anh. Przed objęciem władzy generał Duc Anh dowodził wietnamską inwazją na Kambodżę, w wyniku której obalono kierowany przez Pol Pota brutalny reżim Czerwonych Khmerów.

Rządzący Kambodżą od ponad 30 lat premier Hun Sen, którego gabinet jest w ostatnim czasie krytykowany za działania zagrażające demokracji w tym kraju, podczas wystąpienia w środę zapowiedział, że zamierza pozostać u władzy przez co najmniej 10 lat.

Sąd Najwyższy Kambodży rozwiązał główne opozycyjne ugrupowanie polityczne, Partię Narodowego Ocalenia Kambodży. Tym samym utorował autorytarnemu premierowi Hun Senowi drogę do kolejnej wygranej w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Przywódca kambodżańskiej opozycji Kem Sokha został oskarżony o zdradę i szpiegostwo na rzecz innego kraju - powiadomił sąd w Phnom Penh. Agencja AFP ocenia, że to "ostatni etap rozprawienia się władzy z opozycją przed wyborami w 2018 roku".

Setki tysięcy zwolenników rywalizujących ze sobą partii wyszły w piątek na ulice Phnom Penh, stolicy Kambodży. W niedzielę odbędą się w tym kraju wybory samorządowe, które mają być testem popularności premiera Hun Sena przed wyborami parlamentarnymi w 2018 r.

Bez udziału przedstawicieli władz w stolicy Kambodży Phnom Penh upamiętniono w piątek 40. rocznicę zajęcia miasta przez Czerwonych Khmerów, co zapoczątkowało rządy terroru w tym kraju. Lider opozycji żąda sprawiedliwości dla ofiar krwawej dyktatury z lat 70.