TVN24 | Świat

O której godzinie narodził się Jezus? Jest komentarz z Watykanu

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

Papieska Rada do spraw Nowej Ewangelizacji ogłosiła w piątek, że nie jest jasne, o której godzinie urodził się Jezus w Betlejem, ale są w tej kwestii "wskazówki" i "tradycja". We Włoszech komunikat Watykanu uznaje się za pośrednie nawiązanie do dyskusji o ewentualnym przyspieszeniu pasterki z powodu godziny policyjnej, wprowadzonej w związku z pandemią COVID-19.

Watykańska Rada ds. Nowej Ewangelizacji podkreśliła, że jedyna wskazówka dotycząca pory narodzin Jezusa znajduje się w Ewangelii świętego Łukasza, który napisał, że "w tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą". Jak dodano w nocie, "Ewangelia mówi, że był wieczór i było ciemno", natomiast nie wiadomo, o której dokładnie godzinie lokalnego czasu urodził się syn Maryi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W nocie wyjaśniono, że Kościół - chcąc odtworzyć tę porę - zdecydował, że msza odprawiana jest w nocy. "Ta tradycja jest zakorzeniona w sercu ludu, który od pierwszych wieków chciał przedstawiać scenę ze żłóbka w swoich kościołach" - dodała Rada kierowana przez arcybiskupa Rino Fisichellę.

Narodziny JezusaBiblioteka Narodowa/POLONA (Domena Publiczna)

Watykan: te Święta wielu rodzinom miną w smutku

Zaznaczając, że Boże Narodzenie przeżywane jest w rodzinach, Rada podkreśliła, że te Święta "wielu rodzinom miną w smutku z powodu utraty bliskich, których w dramatyczny sposób zabrała pandemia, często także gwałtowny i nieludzki, bez możliwości bycia przy nich, by się z nimi pożegnać".

W komunikacie dodano, że wiele rodzin będzie kierować myśli ku bliskim przebywającym samotnie w szpitalach. Inne rodziny spędzą ten okres rozdzielone, ponieważ nie będą mogły się spotkać - przypomniał Watykan, nawiązując do restrykcji wprowadzonych przez władze w ramach walki z pandemią. "Wszystkie te ograniczenia nie mogą uniemożliwić przeżycia narodzin Syna Bożego jako momentu nadziei, by móc spojrzeć w przyszłość z potrzebnym spokojem" – napisano.

"Podczas Świąt nie miałoby sensu odwracanie wzroku w drugą stronę tak, jakby nie było tego dramatycznego momentu, jaki przeżywa cały świat" - zauważył Watykan. "Wiara każe patrzeć na rzeczywistość i nadać znaczenie temu, co dzieje się w historii osobistej i w ludzkości" - dodał.

Pasterki przenoszone z powodu godziny policyjnej

Komunikat Watykanu co do godziny narodzin Jezusa uważa się we Włoszech za pośrednie nawiązanie do dyskusji o ewentualnym przyspieszeniu pasterki z powodu godziny policyjnej obowiązującej między 22 a 5 rano.

Także watykańska pasterka pod przewodnictwem papieża Franciszka rozpocznie się w bazylice Świętego Piotra w Wigilię o 19.30, a więc dwie godziny wcześniej niż zwykle. Podobne decyzje mają zapaść lub już zapadły w wielu włoskich diecezjach.

Przeciwnicy przyspieszania mszy uważają to za odstępstwo od tradycji.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Biblioteka Narodowa/POLONA (Domena Publiczna)

Tagi:
Raporty: