Z Unii nie mają ani jednej szczepionki. Dostali od Serbów, swoich byłych wrogów

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Serbia podarowała we wtorek 5 tysięcy dawek szczepionki przeciwko Covid-19 bośniacko-chorwackiej Federacji, która wraz z Republiką Serbską tworzy Bośnię i Hercegowinę. W Republice Serbskiej prowadzone są już szczepienia preparatem Sputnik V, podarowanym przez Rosję.

Przekazane przez Serbię preparaty mają pomóc Bośni i Hercegowinie rozpocząć kampanię szczepień przeciwko COVID-19 - zauważył Reuters. Federacja bośniacko-chorwacka (lub też muzułmańsko-chorwacka) zamówiła 1,2 miliona dawek szczepionek w ramach programu COVAX i ponad 900 tysięcy od Unii Europejskiej. Do tej pory nie otrzymała żadnych z nich.

Dawki preparatu od Serbii zostały przekazane na lotnisku w Sarajewie w obecności prezydenta tego kraju Alekandara Vuczicia oraz przedstawicieli najwyższych władz Bośni i Hercegowiny. Vuczić zapowiedział, że Federacja w najbliższych dniach otrzyma jeszcze 5 tysięcy dawek szczepionki.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Po rozpadzie Jugosławii w latach 1992-95 toczyła się wojna w Bośni i Hercegowinie. Wybuchła ona po tym, gdy Belgrad poparł starania bośniackich Serbów o utworzenie autonomii i zjednoczenie z Serbią. W wojnie straciło życie ponad 100 tys. osób, zanim zakończył ją zawarty w listopadzie 1995 r. układ w Dayton. Na mocy tego porozumienia Republika Bośni i Hercegowiny przekształciła się w Bośnię i Hercegowinę, złożoną z Federacji bośniacko-chorwackiej oraz Republiki Serbskiej.

WHO zapowiada dostawy szczepionek w ramach programu COVAX

Na terenie całej Bośni i Hercegowiny odnotowano do tej pory 132 138 przypadków zakażeń koronawirusem oraz 5096 zgonów w wyniku COVID-19. Celem zainicjowanego w lipcu ubiegłego roku programu COVAX jest przyspieszenie rozwoju i produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 oraz ich sprawiedliwa i równa dystrybucja do wszystkich państw świata.

W realizację programu, finansowanego przez bogate kraje, zaangażowane są m.in. WHO i ONZ, a także podmioty działające na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, jak Stowarzyszenie na rzecz powszechnej immunizacji i szczepień (GAVI) oraz Komisja ds. innowacji w sferze przygotowań do epidemii (CEPI). - Do końca maja 142 kraje w ramach programu COVAX otrzymają 237 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca - zapowiedział we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO, jak przekazał Reuters, poinformował również, że we wtorek odbywają się dostawy tej szczepionki do Angoli, Kambodży, Demokratycznej Republiki Konga i Nigerii. Ta ostatnia, licząca 200 mln mieszkańców, ma otrzymać 3,92 mln dawek.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP