TVN24 | Świat

Cichanouska i Łatuszka znowu na celowniku. "Utworzyli pseudoorgany władzy państwowej"

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP, BiełTA, tvn24.pl
Swiatłana Cichanouska spotkała się z diasporą białoruską w Polsce
Swiatłana Cichanouska spotkała się z diasporą białoruską w PolsceTVN24
wideo 2/6
TVN24Swiatłana Cichanouska spotkała się z diasporą białoruską w Polsce. Nagranie z 6 października

Białoruscy opozycjoniści Swiatłana Cichanouska i Paweł Łatuszka zostali oskarżeni o "uzurpację władzy". Komitet Śledczy Białorusi wszczął kolejne postępowanie karne wobec nich.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Oskarżani Cichanouska i Łatuszka, w porozumieniu z innymi osobami, łamią konstytucję, tworzą pseudoorgany władzy państwowej i przedstawicielstwa Białorusi za granicą – stwierdził we wtorek rzecznik Komitetu Śledczego Białorusi Siarhiej Kabakowicz. Jak dodał, w ramach "przestępczych działań rozpoczęli rozmowy z przedstawicielami innych państw i organizacji międzynarodowych".

W środę Kabakowicz powiedział państwowej agencji BiełTA, że "Cichanouska i Łatuszka, kontynuując swoje przestępcze działania, podjęli negocjacje z przedstawicielami obcych państw i organizacji międzynarodowych".

Sześć postępowań karnych

Wcześniej wobec Swiatłany Cichanouskiej, kandydatki w uznanych później za sfałszowane zeszłorocznych wyborach prezydenckich, zmuszonej przez władze do opuszczenia kraju, wszczęto już zaocznie sześć postępowań karnych. Z kolei wobec innego działacza opozycji - byłego dyplomaty i ministra Pawła Łatuszki - wszczęto cztery sprawy karne.

Wśród zarzucanych im czynów są m.in. "utworzenie formacji ekstremistycznej", "zmowa w celu przejęcia władzy", "przygotowanie zamieszek", "usiłowanie popełnienia aktu terrorystycznego".

Działalność opozycyjna "na wygnaniu"

Po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, w których mimo ogromnego poparcia Cichanouska otrzymała oficjalnie zaledwie 10 proc. głosów, polityk została zmuszona do wyjazdu z kraju. Obecnie mieszka na Litwie. Jej działalność zarówno w trakcie kampanii, jak i później na czele opozycji – są przedstawiane przez władze jako "ekstremizm" i próba "niekonstytucyjnego przejęcia władzy".

Białoruskie protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów władze nazywają "sterowaną z zagranicy kolorową rewolucją".

Autor:tas

Źródło: PAP, BiełTA, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: