Cichanouska, Capkała, Kalesnikawa i białoruskie społeczeństwo laureatami nagrody im. Johna McCaina

Źródło:
PAP

Laureatami nagrody wolności im. Johna McCaina przyznawanej przez International Republican Institute zostało wybrane białoruskie społeczeństwo oraz opozycjonistki - Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Weranika Capkała. Nagroda przyznawana jest od 1995 roku osobom działającym na rzecz wolności i demokracji w swoich krajach i na świecie.

"IRI z dumą prezentuje Swiatłanę Cichanouską, Maryję Kalesnikawą, Weranikę Capkałę i naród Białorusi jako laureatów #FreedomAward2020" - czytamy na Twitterze organizacji International Republican Institute. Jak dodano, opozycjonistki stoją na czele ruchu pragnącego demokracji na Białorusi.

Zostały laureatami nagrody wolności im. Johna McCaina - amerykańskiego senatora zmarłego w 2018 roku.

"Kobiety są na czele protestów na Białorusi. Codzienne represje, zastraszanie i ludzie w maskach nie zatrzymają pragnienia wolności" - oświadczyła Cichanouska, kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich w tym kraju.

Współpraca trzech kobiet

Maryja Kalesnikawa była przedstawicielką sztabu opozycyjnego kandydata Wiktara Babaryki, który nie został dopuszczony do wyborów prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia i trafił do aresztu. Kalesnikawa została współpracowniczką głównej rywalki Alaksandra Łukaszenki w wyborach Swiatłaną Cichanouską.

Dołączyła do nich także żona innego opozycyjnego kandydata, niedopuszczonego do wyborów Walerego Capkały - Weranika. Cichanouska i Capkała chwilę po ogłoszeniu wyników wyborów wyjechały z kraju, ale Kalesnikawa została i głośno wyrażała sprzeciw wobec oficjalnych wyników. Wkrótce potem została zatrzymana.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI NA BIAŁORUSI >>>

Mike Pompeo i społeczeństwo Hongkongu wśród laureatów nagrody

Senator Lindsey Graham, który zaprezentował laureatki, podkreślił, że naród Białorusi będzie wiedział, czym jest wolność, i jest to tylko kwestia czasu.

Wśród laureatów nagrody tej waszyngtońskiej organizacji pozarządowej działającej na rzecz demokracji są też m.in. sekretarz stanu USA Mike Pompeo i społeczeństwo Hongkongu.

Ceremonia przyznania nagrody odbyła się online. Nagroda wolności przyznawana jest od 1995 roku osobom działającym na rzecz wolności i demokracji w swoich krajach i na świecie.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: