Cichanouska chce "bezpiecznie wrócić na Białoruś"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
tsikhanouskaya.org, PAP

Swiatłana Cichanouska, liderka opozycji i główna rywalka Alaksandra Łukaszenki w zeszłorocznych wyborach prezydenckich, zaapelowała do społeczności międzynarodowej o pomoc w zorganizowaniu jej bezpiecznego powrotu do kraju i zorganizowaniu nowych, wolnych wyborów prezydenckich.

Swiatłana Cichanouska od sierpnia zeszłego roku przebywa na Litwie. Jej wyjazd z kraju tuż po wyborach prezydenckich, w których - według oficjalnych wyników - "miażdżące zwycięstwo" odniósł ubiegający się o piątą reelekcję Alaksandr Łukaszenka, został najprawdopodobniej wymuszony przez władze w Mińsku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Cichanouska prowadzi działalność opozycyjną z Wilna. Odwiedza kraje zachodnie, spotyka się z ich przywódcami i przekonuje o konieczności przeprowadzenia na Białorusi nowych, uczciwych, wyborów prezydenckich. Apeluje także o wprowadzenie sankcji wobec przedstawicieli władz, a także wobec osób i firm popierających reżim białoruski.

W poniedziałek Cichanouska przeprowadziła spotkanie w formie wideokonferencji z ambasadorami państw UE przy OBWE. Wyznała w czasie rozmowy, że chciałaby "bezpiecznie wrócić na Białoruś". Zaapelowała o pomoc w zorganizowaniu zarówno jej, jak i innym liderom sił demokratycznych bezpiecznego powrotu do kraju. 

Cichanouska poszukiwana listem gończym

"Ponieważ wszczęto wobec mnie dwie sprawy karne z wydaniem międzypaństwowego (na Białorusi i w Rosji - red.) listu gończego, powinny być szczególne gwarancje mojego powrotu. Sytuacja z Nawalnym pokazała, że ​​wymaga to pomocy społeczności międzynarodowej, a przede wszystkim OBWE" - oznajmiła Cichanouska, nawiązując do rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, który 17 stycznia, tuż po powrocie do Moskwy z Berlina, gdzie przebywał w klinice po próbie otrucia środkiem bojowym nowiczok, został aresztowany na lotnisku Szeremietiewo.

Wybory w ciągu 45 dni 

"Chcielibyśmy przeprowadzić wybory w ciągu 45 dni i jest nam do tego potrzebna pomoc" – oznajmiła ponadto Cichanouska, mając na uwadze zorganizowanie nowych wyborów prezydenckich z udziałem przedstawicieli opozycji.

Według opozycjonistki Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE jest centralnym organem, który może pomóc w zorganizowaniu nowych, wolnych wyborów zgodnie z międzynarodowymi standardami i pod międzynarodowym nadzorem.

Cichanouska: nowe wybory i narodowe referendum przed końcem 2021 roku i bez Łukaszenki

Cichanouska była główną rywalką ubiegającego się o piątą reelekcję prezydenta Alaksandra Łukaszenki w wyborach, które odbyły się 9 sierpnia 2020 roku. Cieszyła się też dużym poparciem społecznym. Zwycięzcą I tury został ogłoszony Łukaszenka z wynikiem 80,1 procent głosów. Według Centralnej Komisji Wyborczej Cichanouska zdobyła zaledwie 10,1 procent głosów. Od tamtego czasu na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyników głosowania.

BiałoruśPAP/Maciej Zieliński

Autor:tas/kg

Źródło: tsikhanouskaya.org, PAP

Tagi:
Raporty: