Stanisław Szuszkiewicz i Swiatłana Aleksijewicz zniknęli z podręcznika do historii

Źródło:
Euroradio, tvn24.

Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca Białorusi po rozpadzie ZSRR i jedyna noblistka z tego kraju Swiatłana Aleksijewicz zniknęli z podręcznika do historii przeznaczonego dla 11. klasy - poinformowały media.

O zmianach poinformowało Europejskie Radio dla Białorusi. Rozgłośnia przekazała, że w nowym podręczniku, opisującym historię Białorusi od końca XX wieku do początku XXI w. i przeznaczonym dla uczniów 11. klasy, ani razu nie pada nazwisko jedynej białoruskiej laureatki Nagrody Nobla Swiatłany Aleksijewicz.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Noblistka Swiatłana Aleksijewicz

Literatka Swiatłana Aleksijewicz, po zeszłorocznych wyborach prezydenckich, w których oficjalnie zwyciężył ubiegający się o piątą reelekcję Alaksandr Łukaszenka i wybuchu protestów antyrządowych, otwarcie poparła opozycję. Została też członkinią prezydium Rady Koordynacyjnej, utworzonej z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej, kandydatki opozycji i rywalki Łukaszenki w sierpniowych wyborach.

Aleksiejewicz, uhonorowana w 2015 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, w obawie o własne bezpieczeństwo, wyjechała z kraju. Obecnie mieszka w Niemczech.

Stanisław Szuszkiewicz, były przywódca Białorusi

W podręczniku historii nie ma także wzmianki o Stanisławie Szuszkiewiczu, pierwszym przywódcy Białorusi po rozpadzie ZSRR. Polityk stał na czele białoruskiego parlamentu w latach 1991-1994. 8 grudnia 1991 roku podpisał w imieniu Białorusi z przywódcami Rosji i Ukrainy, Borysem Jelcynem i Leonidem Krawczukiem, porozumienie o rozwiązaniu Związku Radzieckiego.

Po zeszłorocznych wyborach Szuszkiewicz aktywnie krytykował Alaksandra Łukaszenkę i apelował, by ustąpił.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: Euroradio, tvn24.

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by

Tagi:
Raporty: