TVN24 | Świat

Niezależny portal usunął posty. Obawia się o pracowników i czytelników

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
TUT.by, Radio Swoboda
Białoruś i represje wobec dziennikarzy
Białoruś i represje wobec dziennikarzyTVN24
wideo 2/2
TVN24Białoruś i represje wobec dziennikarzy

Niezależny białoruski portal TUT.by usunął z sieci społecznościowych posty publikowane w ciągu 2020 roku i sześciu miesięcy tego roku. Redakcja wyjaśniła, że w ten sposób chce chronić swoich pracowników i czytelników w związku z pozwem o uznanie materiałów portalu za ekstremistyczne.

O usuniętych postach redakcja TUT.by poinformowała na kanale Telegram. Nasze sieci społecznościowe pozostają pod kontrolą naszego zespołu - zapewniła, nawiązując do wpisów czytelników, którzy interesowali się, co stało się z wpisami TUT.by z ostatniego półtora roku.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Niezależny białoruski portal znalazł się na celowniku służb już w maju, kiedy zostało zatrzymanych kilkunastu pracowników redakcji. Dostęp do portalu TUT.by został zablokowany. Prokuratura generalna stwierdziła, że jest to związane z "publikowaniem niedozwolonych treści" - przekazywaniem informacji w imieniu niezarejestrowanej organizacji. Dziennikarze publikowali informacje na portalach społecznościowych, w tym na kanale Telegram.

W połowie czerwca MSW Białorusi zażądało uznania materiałów publikowanych na portalu TUT.by i powiązanych z nim sieciach społecznościowych za ekstremistyczne. 24 czerwca sąd miał wydać wyrok w tej sprawie, ale rozpatrzenie pozwu zostało zawieszone na czas nieokreślony.

TUT.by jest jednym z najważniejszych niezależnych portali na Białorusi.

Od sierpnia ubiegłego roku relacjonuje protesty przeciwko oficjalnym wynikom wyborów prezydenckich. W grudniu zeszłego roku z tego powodu stracił koncesję.

Autor:tas\mtom

Źródło: TUT.by, Radio Swoboda

Źródło zdjęcia głównego: TUT.by/Twitter

Tagi:
Raporty: