Opozycyjny kanał relacjonował przebieg protestów. Sąd dopatrzył się "oznak ekstremistycznej działalności"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP, Radio Swoboda, TUT.by
NEXTA. "Korytarz" dla zatrzymanych. Bici pałkami i popędzani kopniakami
wideo 2/35
NEXTA. "Korytarz" dla zatrzymanych. Bici pałkami i popędzani kopniakami (materiał z 12 października)

Kanał Nexta-Live w serwisie Telegram i jego logotyp zostały uznane przez sąd w Mińsku za materiały ekstremistyczne - poinformowało biuro prasowe białoruskiego Sądu Najwyższego.

"Zgodnie z decyzją sądu centralnego rejonu Mińska z 20 października informacyjny kanał w komunikatorze Telegram - NEXTA-Live i logotyp NEXTA uznane zostały za materiały ekstremistyczne, zawierające informacje (nagrania, apele i publikacje zarówno od samej redakcji kanału, jak i jego subskrybentów) z oznakami ekstremistycznej działalności" - oznajmiło we wtorek biuro prasowe Sądu Najwyższego, cytowane przez państwową agencję BiełTA.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Sąd Najwyższy dopatrzył się w działalności kanału oznak "organizacji i publicznych wezwań do przeprowadzenia masowych zamieszek" - dodano w komunikacie.

Ministerstwo informacji będzie zobowiązane do włączenia kanału Nexta-Live do listy materiałów ekstremistycznych, podjęcia działań w celu ograniczenia dostępu do zasobów informacyjnych, zawierających analogiczne nazwy oraz ograniczenia ich rozpowszechniania.

NEXTA. Marsz Jedności na ulicach Mińska (nagranie z września)NEXTA_TV

Decyzja sądu podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Białoruska obrończyni praw człowieka Nasta Loiko powiedziała w rozmowie z niezależnym portalem TUT.by, że była zdziwiona sformułowaniem "decyzja sądu podlega natychmiastowego wykonaniu", ponieważ - jak przypomniała - prawo przewiduje 15 dni na wniesienie odwołania. 

- Zacznę od tego, że uznanie samego kanału jako ekstremistycznego już jest sprzeczne z prawem do wolności wypowiedzi. Bo jeśli są pytania do poszczególnych postów, to, naszym zdaniem, należy je rozpatrywać osobno. Bezpośredni zakaz całego kanału lub całej witryny internetowej jest bardzo poważnym i nieproporcjonalnym ograniczeniem prawa do wolności wypowiedzi - uznała Nasta Loiko.

NEXTA. Brutalna akcja milicji w Witebsku (wideo z września)W Witebsku na Białorusi milicja próbowała brutalnie zatrzymać młodego uczestnika antyrządowego protestu. Na pomoc ruszyli inni uczestnicy manifestacji. NEXTA

Złożony pozew

Pozew w sprawie złożył główny zarząd do walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją MSW Białorusi, który uznał, że treści informacyjne (filmy, apele i publikacje wydawane w imieniu redakcji i abonentów) noszą znamiona ekstremistycznych działań i publiczne wezwania do zamieszek - przypomniała białoruska sekcja Radia Swoboda.

Opozycyjny kanał Nexta-Live należy do przebywającego w Polsce białoruskiego blogera Sciapana Puciły. Kanał ma około dwóch milionów subskrybentów. Nexta-Live publikuje informacje dotyczące sytuacji na Białorusi, w tym protestów trwających od sierpniowych wyborów prezydenckich.

Jak poinformowano, decyzja sądu nie dotyczy dwóch innych kanałów: informacyjnego kanału Nexta (ok. 900 tys. subskrybentów) i satyrycznego Luxta. 

BiałoruśPAP/Maciej Zieliński

Powyborcze protesty

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów, które według oficjalnych rezultatów wygrał Alaksandr Łukaszenka, zdobywając 80,1 proc. głosów. Jego rywalka, kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska, miała otrzymać 10 procent poparcia.

Wyników wyborów nie uznało szereg państw UE, a także USA i Parlament Europejski.

Autor:tas/adso

Źródło: PAP, Radio Swoboda, TUT.by

Tagi:
Raporty: