Andrzej Poczobut usłyszał nowe zarzuty. "Nawoływania do środków ograniczających"

Autor:
tas/tr
Źródło:
PAP
Łatuszka: trzeba wreszcie uznać Łukaszenkę i jego reżim za międzynarodową organizację terrorystyczną (materiał z 25.09.2021)
Łatuszka: trzeba wreszcie uznać Łukaszenkę i jego reżim za międzynarodową organizację terrorystyczną (materiał z 25.09.2021)TVN24
wideo 2/10
TVN24Łatuszka: trzeba wreszcie uznać Łukaszenkę i jego reżim za międzynarodową organizację terrorystyczną (materiał z 25.09.2021)

Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy poinformowało, że Andrzejowi Poczobutowi, dziennikarzowi i aktywiście Związku Polaków na Białorusi, postawiono nowe zarzuty. Poczobut przebywa w więzieniu od marca zeszłego roku.

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy przekazało, że do poprzedniego zarzutu "wzniecania wrogości" dodano Poczobutowi również zarzuty "nawoływania do środków ograniczających (sankcji), których celem jest uszczerbek dla bezpieczeństwa narodowego".

W komunikacie, opublikowanym na serwisie Telegram, niezależna organizacja poinformowała także, że "sprawa karna Poczobuta zostanie wkrótce przekazana do sądu".

"Blokada informacyjna", "korytarz śmierci", ale Poczobut nie poddał się naciskom. Nadal jest w białoruskim więzieniu

Andrzej Poczobut. Zdjęcie archiwalne TVN24

Zatrzymania działaczy mniejszości polskiej

Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 roku. W tym samym czasie władze białoruskie zatrzymały innych działaczy mniejszości polskiej, w tym szefową Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys. Trzy działaczki z regionalnych oddziałów ZPB wyszły z aresztu w połowie ubiegłego roku i zmuszone zostały do wyjazdu. Andżelika Borys została wypuszczona z więzienia w marcu tego roku.

Białoruskie środowiska obrońców praw człowieka, władze Polski i społeczność międzynarodowa, kategorycznie uznały sprawę karną wobec przedstawicieli polskiej mniejszości za "motywowaną politycznie" i pokazową represję, która wpisuje się w falę ataków na społeczeństwo obywatelskie na Białorusi i wolność słowa.

Polacy na BiałorusiPAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości