Poczobut zatrzymany

Poczobut zatrzymany

Działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut został w poniedziałek zwolniony przez sąd w Grodnie z obowiązku odbywania kary pozbawienia wolności za zniesławienie prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

Białoruskie MSZ wydało oświadczenie ws. zatrzymanego w czwartek działacza ZPB, dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Przypomniało w nim, że jest on obywatelem Republiki Białoruś i wyraziło zdumienie deklaracjami władz polskich w jego sprawie.

Zatrzymanie Andrzeja Poczobuta dwa dni po ogłoszeniu daty wyborów parlamentarnych to ostrzeżenie, tak samo jak ostrzeżeniem była śmierć białoruskiego opozycjonisty Aleha Biabienina w 2010 roku - napisała w sobotę redaktorka opozycyjnego portalu Karta'97 Natalia Radzina.

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton jest zaniepokojona informacjami o zatrzymaniu Adrzeja Poczobuta i wzywa władze Białorusi, by zaprzestały nękania działaczy opozycji i niezależnych mediów - poinformowała rzeczniczka Ashton Maja Kocijanczicz.

Komitet śledczy obwodu grodzieńskiego wszczął sprawę przeciwko Andrzejowi Poczobutowi, bo eksperci w jego artykułach dopatrzyli się słów znieważających prezydenta Alaksandra Łukaszenkę - poinformował agencję BiełaPAN rzecznik Komitetu Pawał Traulka.