Ambasador UE na Białorusi bez akredytacji dyplomatycznej. Mińsk nie zgodził się na przedłużenie

Źródło:
PAP
Łatuszka: mamy 1297 więźniów politycznych na Białorusi (materiał z 19.08.2022)
Łatuszka: mamy 1297 więźniów politycznych na Białorusi (materiał z 19.08.2022)TVN24
wideo 2/4
Łatuszka: mamy 1297 więźniów politycznych na BiałorusiTVN24

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie przedłużyło ambasadorowi Unii Europejskiej Dirkowi Schuebelowi w tym kraju akredytacji – podała we wtorek telewizja Biełsat. Informację potwierdził rzecznik Komisji Europejskiej, dodając, że jest to kolejny w ostatnim czasie nieprzyjazny krok ze strony Białorusi wobec Przedstawicielstwa UE.

Niemiecki dyplomata Dirk Schuebel został szefem Przedstawicielstwa Unii Europejskiej na Białorusi w 2019 roku. W 2021 roku "poproszono" go o opuszczenie Mińska i udanie się do Brukseli na konsultacje, co w języku dyplomacji oznacza nakaz opuszczenia kraju urzędowania, przynajmniej na pewien czas.

Miało to związek ze skrytykowaniem przez UE wymuszonego lądowania samolotu z białoruskim opozycjonistą Ramanem Pratasewiczem i jego rosyjską partnerką Sofią Sapiegą na pokładzie.

Schuebel nie może obecnie powrócić do Mińska, ponieważ - jak podała we wtorek telewizja Biełsat - białoruskie MSZ odmówiło mu przedłużenia akredytacji dyplomatycznej.

Komisja Europejska potwierdza i mówi o kolejnym nieprzyjaznym kroku

Informację tę potwierdził rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Peter Stano, dodając, że jest to kolejny w ostatnim czasie nieprzyjazny krok ze strony Białorusi wobec przedstawicielstwa UE.

7 września białoruska milicja zatrzymała charge d’affaires Przedstawicielstwa UE w Mińsku Evelinę Schulz i trzymała ją przez dwie godziny na komisariacie z powodu jej obecności przed sądem podczas procesu więźniów politycznych.

Autorka/Autor:akr/tr

Źródło: PAP