Prezydent Duda przybył do Rzymu, by wziąć udział w pogrzebie Benedykta XVI 

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP
Kumoch o podróży prezydenta Dudy do Rzymu i pogrzebie Benedykta XVI
Kumoch o podróży prezydenta Dudy do Rzymu i pogrzebie Benedykta XVITVN24
wideo 2/3
TVN24Kumoch o podróży prezydenta Dudy do Rzymu i pogrzebie Benedykta XVI

Prezydent Andrzej Duda przybył w środę wieczorem do Rzymu. W czwartek w Watykanie weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił dziennikarzom przed wylotem do Rzymu, że Benedykt XVI - jako jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II i jego następca - to postać ważna dla wielu Polaków.

- Był wielkim teologiem XX i XXI wieku, który dla całego pokolenia Polaków, całego pokolenia katolików kojarzy się z mądrością Kościoła i głębią teologiczną, która towarzyszyła przez jego całe życie - dodał.

Andrzej Duda udał się do Rzymu na pogrzeb papieża Benedykta VITwitter/@BPM_KPRP

Kumoch podkreślił, że prezydent Andrzej Duda ma olbrzymi szacunek wobec dorobku teologicznego i intelektualnego Benedykta XVI. - Jest to postać, która odegrała wielką rolę w życiu Kościoła i katolików na całym świecie, w tym w Polsce - ocenił.

W pogrzebie Benedykta XVI - oprócz prezydenta - wezmą udział także premier Mateusz Morawiecki oraz grupa posłów i senatorów.

Pogrzeb Benedykta XVI

Benedykt XVI zmarł w sobotę, 31 grudnia, w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Ogrodów Watykańskich, gdzie mieszkał po ustąpienia z urzędu. Uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża zaczną się w czwartek o godz. 9.30 pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po mszy Benedykt XVI spocznie w podziemiach Bazyliki Świętego Piotra.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Rebus protokolarny". Jak będzie przebiegał pogrzeb Benedykta XVI

Według zapowiedzi Watykanu, w ceremonii będą uczestniczyły dwie oficjalne delegacje: z Włoch i Niemiec, ojczyzny papieża Ratzingera, z prezydentami Sergio Mattarellą i Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Przybędą też przywódcy i koronowane głowy z innych krajów, wśród nich prezydenci: Węgier - Katalin Novak, Portugalii - Marcelo Rebelo de Sousa, król Belgów Filip oraz królowa Zofia z Hiszpanii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@BPM_KPRP

Pozostałe wiadomości