Będzie jednolity patent w UE. Porozumienie na szczycie

Aktualizacja:
UE chce nadzorować banki
UE chce nadzorować banki
tvn24
Jednym z głównych rozgrywających na szczycie jest szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuytvn24

Osiągnęliśmy w piątek ostateczne porozumienie ws. jednolitego patentu w UE - oświadczył na Twitterze szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Zgodę blokował spór między W.Brytanią, Francją i Niemcami o siedzibę sądu; teraz sąd będzie w każdym z tych krajów. W Brukseli trwa drugi dzień szczytu UE, poświęcony wzmacnianiu unii gospodarczej i walutowej i metodom przywrócenia wzrostu gospodarczego.

Kompromis ws. patentu przewiduje, że sądy będą mieścić się w Londynie, Paryżu i Monachium i podzielą się między sobą sprawami.

Sprawę patentu chciała sfinalizować polska prezydencja, która proponowała w grudniu ub.r. na siedzibę sądu Paryż, co zablokowały Niemcy i Wielka Brytania. Spór o sąd opóźniał wdrożenie w UE jednolitego patentu w 25 krajach UE (poza Hiszpanią i Włochami, które do niego nie przystąpiły), o co starania na forum UE trwają od 30 lat. Taki patent znacznie obniży koszty ochrony praw autorskich w UE dla przedsiębiorców.

Koło ratunkowe dla banków

Rozpoczęty w czwartek po południu szczyt przekształcił się w nocy w rozmowy 17 państw strefy euro. Przywódcy eurostrefy uzgodnili ostatecznie, że na pomoc Włochom i Hiszpanii mogą zostać przeznaczone środki z funduszy ratunkowych, Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS).

Przywódcy państw eurolandu uzgodnili też, że EMS będzie mógł pożyczać pieniądze bezpośrednio zagrożonym bankom. Dotąd pomoc formalnie udzielana była rządowi danego państwa, a dopiero za jego pośrednictwem - bankom.

Ponadto osiągnięto w czwartek porozumienie w sprawie ustanowienia do końca bieżącego roku wspólnego nadzoru nad bankami. Jego strukturę i zasady działania ma jak najszybciej przygotować Europejski Bank Centralny.

Porozumiano się także co do "czterech filarów" zacieśniania współpracy w ramach unii monetarnej. Szczegóły tego porozumienia zostaną zawarte w raporcie szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya planowanym na październik.

Autor: //gak/k / Źródło: PAP