Ukraińcy opuścili Demokratyczną Republikę Konga, by walczyć z Rosjanami

Autor:
tas
Źródło:
PAP

250 ukraińskich żołnierzy z misji pokojowej ONZ w Demokratycznej Republice Konga wróciło do swojego kraju. Chcą walczyć z siłami rosyjskimi. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji zbrojnej Ukraina wycofała swoje wojska ze wszystkich misji pokojowych ONZ, w których brały udział.

Gdy w marcu Kijów zdecydował o wycofaniu ukraińskiej jednostki lotniczej, dyplomaci ostrzegali, że misja ONZ może zostać pozbawiona helikopterów niezbędnych w walce z grupami rebeliantów w gęstych lasach wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Osiem ukraińskich śmigłowców stanowiło około jednej trzeciej floty ONZ.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Od rosyjskiej inwazji w lutym Ukraina wycofała swoje wojska ze wszystkich misji pokojowych ONZ, w których brały udział.

Ukraińscy żołnierze z misji pokojowej ONZ w Demokratycznej Republice Konga. Zdjęcie archiwalne Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Gdy Ukraińcy opuszczali Demokratyczną Republikę Konga, brazylijski dowódca sił ONZ generał Marcos da Costa powiedział, że "ich 10 lat ogromnego wysiłku" zostało wysoko ocenione.

Jedna z najdroższych misji pokojowych

Misja Stabilizacyjna Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga jest powszechnie krytykowana za to, że nie robi wystarczająco dużo, aby przywrócić pokój na wschodzie kraju, gdzie od trzech dekad działa wiele grup zbrojnych, zabijając, gwałcąc i grabiąc obfitujący w złoto i diamenty region.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości