Brytyjski dowódca: Putin jest pod presją, ma coraz więcej problemów

Aktualizacja:
Autor:
bż,
momo,
tas
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 207 dni. Prezydent Rosji Władimir Putin jest pod presją, ma coraz więcej problemów i ponosi klęskę, jeśli chodzi o jego wszystkie strategiczne i militarne cele - ocenił w rozmowie z BBC dowódca brytyjskich sił zbrojnych, admirał Tony Radakin. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 1:11

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę wierczorem, że kontrofensywa wojsk ukraińskich przeciwko armii rosyjskiej będzie kontynuowana a wrażenie, iż na froncie, po serii zwycięstw ukraińskich, zapanowała "pewna cisza" jest mylne.

  - To przygotowanie do następnej serii (nazw wyzwolonych miejscowości) ponieważ Ukraina musi być wolna, cała Ukraina - powiedział.

 • 21:40

  Około 200 rosyjskich okupantów zginęło w nocy z soboty na niedzielę w wybuchu w mieście Swatowe w obwodzie ługańskim - poinformował gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

 • 21:40

  Węgry to koń trojański, który chce upadku Unii Europejskiej, a premier Viktor Orban nienawidzi Ukrainy i marzy o "ruskim mirze" w Europie - uważa doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

 • 20:55

  Ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa oskarżyła Rosję w niedzielę o "zbrodnie wojenne na masową skalę". - To tortury, gwałty, zabójstwa – wyszczególniła w programie ABC "This Week".

  Markarowa uznała za ważne, aby wszyscy poznali prawdziwe oblicze agresji i ataku terrorystycznego, który prowadzi Rosja.

 • 20:02

  Za zbrodnie wojenne popełnione przez Rosję w Iziumie na Ukrainie musi być wymierzona sprawiedliwość - oświadczyła w niedzielę prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.

  "Zdecydowanie potępiam okrucieństwa popełnione przez Rosję w Iziumie. Na zbrodnie wojenne odpowiedzią musi być sprawiedliwość. Ukraina nie polegnie, pokój zwycięży" - napisała Zurabiszwili na Twitterze.

 • 18:53

  Rosyjska armia, uciekając z obwodu charkowskiego, porzuciła ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego, w tym m.in. czołgi - podaje w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 • 17:56

  Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w rosyjskim ostrzale okolic Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim - poinformował szef władz tego regionu Wałentyn Rezniczenko.

  Armia rosyjska ostrzelała okolice Nikopola w niedzielę po południu czterokrotnie. Atakowano przy użyciu wyrzutni grad i ciężkiej artylerii. Wystrzelono ponad 60 pocisków.

 • 17:36

  250 ukraińskich żołnierzy z misji pokojowej ONZ w Demokratycznej Republice Konga wróciło do domu, aby pomóc w walce z siłami rosyjskimi. To był ostatni oddział ukraiński w misji pokojowej ONZ, informuje w niedzielę BBC.

  Od rosyjskiej inwazji zbrojnej w lutym Ukraina już wycofała swoje wojska ze wszystkich misji pokojowych ONZ, w których brały udział.

  Gdy Ukraińcy opuszczali Demokratyczną Republikę Konga, brazylijski dowódca sił ONZ generał Marcos da Costa powiedział, że "ich 10 lat ogromnego wysiłku" zostało wysoko ocenione.

 • 16:50

  Prezydent Rosji Władimir Putin ponosi klęskę, jeśli chodzi o jego wszystkie strategiczne i militarne cele - ocenił w rozmowie z BBC dowódca brytyjskich sił zbrojnych, admirał Tony Radakin.

  Brytyjski dowódca przypomniał, że Putin chciał podporządkowania Ukrainy i przejęcia kontroli nad Kijowem. - Został pokonany wcześniej. Chciał osłabić NATO. Teraz NATO jest dużo silniejsze, dołączają do nas Finlandia i Szwecja - wymieniał admirał.

  W opinii radakina Putin "jest pod presją, jego problemy narastają".

 • 15:01

  Litwa, Łotwa i Estonia od poniedziałku ograniczają wyjazd na swoje terytorium dla obywateli Rosji posiadających wizy Schengen. Władze tych krajów tłumaczą decyzję m.in. obawą o bezpieczeństwo narodowe i aspektem moralnym związanym z prowadzoną przez Moskwę wojną w Ukrainie.

  Ograniczenia wjazdu będą dotyczyć obywateli Rosji, którzy mają krótkoterminowe wizy Schengen, podróżują w celach innych niż niezbędne, np. w celach turystycznych. Przepisy, które mają zacząć jednocześnie obowiązywać 19 września w trzech krajach bałtyckich, przewidują szereg wyjątków, m.in. wizyty w celach humanitarnych.

 • 14:49

  Prezydent Wołodymyr Zełenski nie wykluczył, że Ukraina może odzyskać anektowany przez Rosję w 2014 roku Krym na drodze dyplomacji. Słowa te padły w wywiadzie dla agencji Reutera.

  Zełenski oświadczył, że nie ma innego wyjścia i należy odebrać Rosji anektowane terytoria. - Może tak się zdarzyć, że zwrot Krymu będzie się odbywał na drodze dyplomatycznej. Może do tego dojść. Nie mogę teraz mówić, jaki krąg ludzi będzie o tym dyskutował i kiedy to nastąpi, ale takie jest moje zdanie - stwierdził ukraiński przywódca.

 • 13:52

  Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że siły ukraińskie uderzyły w bazę wojsk rosyjskich w miejscowości Swatowe. Mieściła się w hotelu na terenie dworca autobusowego.

  Hajdaj opublikował zdjęcie zniszczonej bazy, nie sprecyzował jednak, ilu rosyjskich żołnierzy zginęło. "200...300" - napisał urzędnik, nie podając żadnych szczegółów.

 • 13:05

  Ekshumacja ciał ze skupiska grobów odnalezionego pod Iziumem po wyzwoleniu miasta potrwa jeszcze około dwa tygodnie – powiedział mer tej miejscowości Wałeryj Marczenko. Według władz spoczywają tam m.in. ofiary rosyjskich zbrodni wojennych.

  - Pracownicy służby do spraw sytuacji nadzwyczajnych oraz innych służb prowadzą ekshumację. Jeśli jest możliwość identyfikacji, ciała są przewożone do Charkowa w celu przeprowadzenia dalszych badań. Prace (ekshumacyjne) potrwają jeszcze prawie dwa tygodnie, ponieważ grobów jest bardzo dużo – powiedział Marczenko.

  Urzędnik dodał, że władze otrzymały informacje o istnieniu innych miejsc pochówku i obecnie trwają ich poszukiwania.

 • 12:49

  Papież Franciszek powiedział neapolitańskiemu dziennikowi "Il Mattino", że "potrzebne są konkretne kroki, by zakończyć szaleństwo wojny na Ukrainie i wiele innych wojen trwających na świecie". Wyraził przekonanie, że niezbędna jest "kreatywność" w budowie pokoju.

  W opublikowanym w niedzielę wywiadzie z okazji 130-lecia włoskiej gazety papież stwierdził.

  - Dzisiaj stoimy w obliczu wojny na Ukrainie, ale także wielu innych wojen. Święty Jan Paweł II w swoim orędziu na Światowy Dzień Pokoju w 2002 roku, tuż po zamachach na World Trade Center napisał, że nie można przywrócić naruszonego porządku bez połączenia sprawiedliwości i przebaczenia.

 • 12:44

  Ukraina uważa za ludobójstwo działania wojsk rosyjskich podczas obecnej wojny, ponieważ świadczą one, że celem Rosji jest zniszczenie tożsamości i języka narodu ukraińskiego - napisał Anton Drobowycz, szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

  Jego opinię publikuje portal Ukraińska Prawda.

  "Jeśli nie wdawać się w niuanse prawa międzynarodowego, to zabijanie ludzi, niekoniecznie nawet masowe, nazywane jest 'ludobójstwem', gdy dokonywane jest z celem całkowitego bądź częściowego zniszczenia grupy narodowej, etnicznej, rasowej albo religijnej, jako takiej" - argumentował szef ukraińskiego instytutu.

 • 12:06

  Wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany ostrzał szpitala psychiatrycznego w czasie, gdy trwała ewakuacja pacjentów. Zginęło czterech medyków, ranni są co najmniej dwaj pacjenci – przekazał szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

  "We wsi Striłecza (w obwodzie charkowskim) medycy podjęli ewakuację pacjentów szpitala psychiatrycznego. Rosjanie rozpoczęli zmasowany ostrzał. Wiadomo już o czterech zabitych osobach z personelu medycznego, dwaj pacjenci zostali ranni" – napisał na kanale Telegram Syniehubow.

 • 11:37

  Po odkryciu setek ofiar w ukraińskim mieście Izium minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zażądała wyjaśnień w sprawie kolejnej zbrodni wojennej, popełnionej przez wojska rosyjskie.

  - Konieczne jest wyjaśnienie tych strasznych zbrodni, najlepiej przez ONZ - powiedziała Lambrecht gazetom Funke Mediengruppe.

  Jej zdaniem ONZ powinno otrzymać dostęp jak najszybciej, aby można było zabezpieczyć dowody. - Osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne muszą zostać postawione przed sądem - dodała minister.

  W czwartek władze ukraińskie poinformowały o odnalezieniu pod wyzolonym Iziumem miejsca, w którym pochowanych zostało co najmniej 445 osób.

 • 11:28

  Rosja nie zrezygnowała z idei odbudowania imperium i chce dzisiaj tego samego, co w 1939 roku, zniewolenia innych państw - cytuje prezydenta Andrzeja Dudę portal ukraińskiej telewizji ICTV fakty.com.ua.

  Prezydent RP w artykule, opublikowanym na stronie prezydent.pl "Rosyjski imperializm na wojnie z Europą Środkowo-Wschodnią" napisał, że atak ZSRR na Polskę w 1939 roku "zadecydował o losach Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej na całe następne pół wieku".

 • 10:32

  Rosja w ostatnich dniach częściej atakuje infrastrukturę cywilną w Ukrainie i wobec niepowodzeń na froncie zapewne jest gotowa rozszerzyć zakres takich ostrzałów, których celem jest osłabienie morale Ukraińców – prognozuje brytyjski resort obrony.

  W codziennym komentarzu na Twitterze, poświęconym rosyjskiej inwazji na Ukrainę, brytyjski resort wskazuje, że od 24 lutego Rosja przeprowadziła "kilka tysięcy ostrzałów pociskami dalekiego zasięgu". Jednocześnie, w ciągu ostatnich siedmiu dni, "wzmocniła atakowanie infrastruktury cywilnej, nawet tam, gdzie zapewne nie postrzega bezpośredniego rezultatu militarnego".

 • 8:27

  Wojska rosyjskie prowadzą mało znaczące operacje ofensywne dookoła miast w Donbasie: Doniecka i Bachmutu, zamiast skupić się na obronie przeciwko postępującej kontrofensywie ukraińskiej - ocenia w raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).


  "Oddziały rosyjskie nadal atakują Bachmut i wsie w pobliżu Doniecka, które nie mają wielkiej wagi prócz znaczenia emocjonalnego dla popierających wojnę mieszkańców Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) (...) Wydaje się, że Rosjanie kierują do tych operacji niektóre ze swych bardzo ograniczonych rezerw, jakimi dysponują na Ukrainie, zamiast kierować je na swoje wystawione na ataki linie obronne, pospiesznie zbudowane wzdłuż rzeki Oskił na wschodzie obwodu charkowskiego"


  Amerykański think tank uważa, że sukcesy terytorialne Rosjan naokoło Bachmutu i Doniecka nie mogą być wystarczająco duże, by zaszkodzić kontrofensywie ukraińskiej.

 • 4:39

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę na łamach peruwiańskiego dziennika "El Comercio" wyraził opinię, że niezależność krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej zawsze była solą w oku rosyjskich imperialistów.

  W tekście opublikowanym w 83. rocznicę ataku Związku Radzieckiego na Polskę Duda wyjaśnił, że przejawem dążeń Moskwy do odbudowy sowieckiego imperium była w ostatnich latach m.in. napaść Rosji na Gruzję w 2008 r., tłumienie ruchów wolnościowych na Białorusi oraz na Ukrainie oraz działania zbrojne prowadzone przeciwko tej ostatniej od roku 2014.

  "Rosja zawsze chce władzy nad całą Europą Środkową i Wschodnią. Ale wolna Polska, wolna Ukraina i wszystkie inne niepodległe państwa naszego regionu nigdy się na to nie zgodzą. Dla naszych narodów to kwestia życia i śmierci, zachowania tożsamości i przetrwania. To kwestia naszej przyszłości, bezpieczeństwa i pomyślności" - podsumował polski prezydent.

 • 4:39

  - Przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO, to znacznie większe wyzwanie dla Rosji, która zyska dodatkowe 1000 km natowskiej granicy niż dla samego Sojuszu. NATO będzie wspierać Ukrainę tak długo jak to konieczne – oświadczył w sobotę wieczorem przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer.

  Bauer wskazał, że chociaż sojusz będize "mieć więcej do obrony", ale zostanie wzmocniony potencjałem obronnym Finlandii i Szwecji. Jednocześnie - jak wskazał - "potencjał Rosji nie wzrośnie".

  W posiedzeniu komitetu - jak odnotowuje Fińska Agencja Prasowa - po raz pierwszy uczestniczą dowódcy sił zbrojnych Finlandii (Timo Kivinen) oraz Szwecji (Micael Byden).

 • 4:39

  Australia nie zabroni rosyjskim turystom wjazdu do kraju w ramach sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie, powiedział w niedzielę minister obrony tego kraju, Richard Marles.

  W wywiadzie dla telewizji ABC podkreślił, że Australia nałożyła sankcje na rosyjskie osoby i podmioty - w tym na większość rosyjskiego sektora bankowego i wszystkie organizacje odpowiedzialne za dług państwowy tego kraju.

  Males podkreślił, że Australia dostarcza sprzęt obronny i pomoc humanitarną na Ukrainę. Jednocześnie wskazał, że "sankcje są wymierzone w rząd Rosji, a nie w samych Rosjan”, dlatego rosyjscy turyści nadal będą przyjmowani.


 • 4:38

  Prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla CBS News, który zostanie wyemitowany w niedzielę wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina, aby nie używał taktycznej broni nuklearnej lub chemicznej w związku z niepowodzeniami na Ukrainie.

  Biden powiedział, że reakcja USA będzie „konsekwentna”, ale odmówił podania szczegółów. Rosja - jak stwierdził - "stałaby się bardziej pariasem na świecie niż kiedykolwiek wcześniej".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż, momo, tas

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości