Nowe ognisko groźnej choroby. Czym jest owrzodzenie Buruli

Źródło:
7News, PLOS Neglected Tropical Diseases, The Guardian, WHO, tvn24.pl
Australia. Miejscowość Batemans Bay na nagraniach archiwalnych
Australia. Miejscowość Batemans Bay na nagraniach archiwalnychArchiwum Reutera
wideo 2/7
Australia. Miejscowość Batemans Bay na nagraniach archiwalnychArchiwum Reutera

Naukowcy odkryli kolejne ognisko występowania owrzodzenia Buruli. Na początku roku australijscy specjaliści ustalili, że ta groźna choroba jest przenoszona na ludzi przez komary.

Naukowcy z australijskich stanów Wiktoria i Nowa Południowa Walia podzielili się nowymi ustaleniami w ubiegły piątek, w artykule na łamach naukowego czasopisma "PLOS Neglected Tropical Diseases". Opisali tam przypadki wystąpienia owrzodzenia Buruli u dwóch osób z Batemans Bay, nadmorskiej miejscowości oddalonej ok. 300 km na południe od Sydney. Badacze wykryli Mycobacterium ulcerans, bakterię powodującą chorobę, dzięki analizie odchodów występujących w regionie oposów. Wskazali, że torbacze są głównymi nosicielami bakterii. Na ludzi może być ona przenoszona przez komary - wynika z badań opublikowanych na początku 2024 roku.

ZOBACZ TEŻ: Na urlopie skaleczył się w stopę. Kilka dni później trzeba było ją uciąć

Nowe ognisko groźnej choroby

Autorzy artykułu określili Batemans Bay jako "nowe endemiczne ognisko przenoszenia owrzodzenia Buruli na ludzi". "Przypadki, które odnotowujemy w Batemans Bay, mogą być zwiastunem ekspansji choroby w Nowej Południowej Walii, a także w Wiktorii" - czytamy w artykule.

Brytyjski "Guardian" podał w środę, że w stanie Wiktoria "niemal codziennie zgłaszany jest nowy przypadek" owrzodzenia Buruli. Naukowcy nie ustalili dotąd, dlaczego pojawiają się one u ludzi w miejscach oddalonych od siebie niekiedy o setki kilometrów.

ZOBACZ TEŻ: "Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób

Czym jest owrzodzenie Buruli - objawy

Owrzodzenie Buruli, odkryte w Australii w latach trzydziestych XX wieku, odnotowano w co najmniej 33 krajach świata, głównie w regionach tropikalnych i subtropikalnych - Afryce, Ameryce Południowej, a także krajach zachodniego Pacyfiku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2021 r. na całym świecie odnotowano 1370 przypadków tej choroby.

Owrzodzenie Buruli w pierwszym stadium objawia się niebolesnym guzkiem. Później doprowadza jednak do martwicy skóry, dostając się do głębszych tkanek. Chorobę, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana, da się leczyć antybiotykami. Brak leczenia na wczesnym etapie może prowadzić do długotrwałej niepełnosprawności - podaje WHO na swojej stronie.

Model 3D
Mycobacterium ulceransModel 3DShutterstock

Przez dekady nie było wiadomo, co powoduje owrzodzenie Buruli. Na początku tego roku australijscy specjaliści opublikowali w "Nature Microbiology" wyniki badań, które pokazały, że do zakażenia Mycobacterium ulcerans dochodzi poprzez ukąszenia komarów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Owrzodzenie Buruli. Zagadka, która trapiła naukowców przez dekady, rozwiązana

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: 7News, PLOS Neglected Tropical Diseases, The Guardian, WHO, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock