Pielęgniarz z Arizony w Stanach Zjednoczonych o mało nie stracił życia po pozornie niegroźnym skaleczeniu się w stopę. Okazało się, że 49-latek zakaził się wówczas bakterią gronkowca złocistego, przez co konieczna okazała się natychmiastowa amputacja części jego nogi.
Mieszkający w Arizonie Ed Rivas rozciął sobie stopę podczas wakacji z rodziną na Florydzie kilka miesięcy temu. Przyznał, że "nie zaprzątał tym sobie zbytnio głowy", dopóki stopa nie spuchła i nie zrobiła się sina po jego powrocie do domu. Podczas rozmowy z lokalnymi mediami w piątek przekazał, że gdy kilka dni później zgłosił się do lekarzy, usłyszał, że jego stopa musi zostać amputowana.
Amputacja po skaleczeniu
Okazało się, że podczas skaleczenia zakaził się MRSA, czyli bakterią gronkowca złocistego. "MRSA jest znany ze swojej oporności na kilka antybiotyków i może prowadzić do poważnych powikłań, w tym sepsy" - czytamy w opisie zbiórki pieniędzy dla Rivasa na platformie GoFundMe.
Ostatecznie lekarze usunęli mu nie tylko stopę, ale też część nogi. - Przeprowadzili w sumie cztery operacje, a celem trzech pierwszych było uratowanie stopy i pozbycie się infekcji - powiedział Rivas. - Spędziłem w szpitalu 15 dni, ale nie pamiętam ich wszystkich - dodał. Mężczyzna zaznaczył, że nie wie, czym skaleczył stopę ani co doprowadziło do zagrażającej życiu infekcji. Lekarze przyznali, że jest ona "niezwykle rzadka" i 49-latek wybrał się na ostry dyżur w ostatniej chwili.
Zakażenie gronkowcem złocistym
Jak podają arizońskie media, pielęgniarz, który ostatnie 16 lat spędził na pomaganiu innym, teraz sam potrzebuje pomocy. - Wszystko zajmuje więcej czasu - przyznał Rivas. Nie jest w stanie pracować i utrzymać swojej rodziny, w związku z czym liczy na wsparcie za pośrednictwem GoFundMe. Jak dotąd rodzinie udało się zebrać blisko 20 tys. dolarów (równowartość ok. 80 tys. zł). W opisie zbiórki podano, że 49-latek "stoi przed długim i trudnym procesem rekonwalescencji". "Ed zawsze był hojny w pomaganiu innym, zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Głęboko doceniamy wszelkie wpłaty na jego leczenie" - podkreślono.
MRSA znajduje się na liście patogenów alarmowych, czyli takich, które zagrażają życiu, łatwo się rozprzestrzeniają, są oporne na szereg leków i mają duży potencjał epidemiologiczny - informuje dokument dostępny w polskim serwisie rządowym gov.pl.
Źródło: CNN, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: CNN