Atak Rosji na Ukrainę. Turcja wprowadzi klauzulę Konwencji z Montreux pozwalającą na ograniczenie ruchu statków rosyjskich w cieśninach

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rosyjskie okręty płyną przez cieśniny Bosfor i Dardanele (nagrania z lutego 2022 roku)
Rosyjskie okręty płyną przez cieśniny Bosfor i Dardanele (nagrania z lutego 2022 roku)Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/21
Rosyjskie okręty płyną przez cieśniny Bosfor i Dardanele, nagranie z 8 lutego 2022 r.Ministerstwo Obrony Rosji

W związku z ofensywą Rosji w Ukrainie Ankara zastosuje klauzulę Konwencji z Montreux, która pozwoli na ograniczenie ruchu rosyjskich okrętów w cieśninach tureckich, ponieważ na Ukrainie "toczy się wojna" - poinformował w niedzielę minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.

Trwa rosyjska agresja w Ukrainie. W nocy z soboty na niedzielę siły rosyjskie próbowały zdobyć Kijów i Charków. Jak przekazały służby ukraińskie, ataki zostały odparte.

RELACJA NA ŻYWO: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

24 lutego Ukraina zwróciła się do Turcji o zamknięcie cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów i apelowała o sankcje na Rosję. Po rozmowach z tamtejszym wiceministrem spraw zagranicznych ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar przekazał, że Turcja przeanalizuje prośbę Ukrainy i "odpowie tak szybko, jak to możliwe".

Turcja wprowadzi klauzulę Konwencji z Montreux

Na podstawie Konwencji z Montreux z 1936 roku Turcja w czasie wojny, lub gdy jest zagrożona może ograniczać przepływ okrętów w czarnomorskich cieśninach Bosfor i Dardanele - przypomina agencja Reutera.

Dokument ponadto zobowiązuje leżące nad Morzem Czarnym państwa-strony porozumienia m.in. do powiadomienia z 15-dniowym wyprzedzeniem o wysłaniu tam mniejszych okrętów wojennych.

Cieśniny stanowią jedyny morski dostęp do zamkniętego w granicach sześciu państw Morza Czarnego. Oprócz Turcji, Rosji i Ukrainy są to Bułgaria, Rumunia i Gruzja.

Rosyjskie okręty płyną przez cieśninę Bosfor i Dardanelę, zdjęcie z 8 lutego 2022 r.Ministerstwo Obrony Rosji

Autorka/Autor:kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adbar | Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Tagi:
Raporty: